Горещи новини
- Забраната за влизане на автомобили с руска регистрация важи и при транзитно преминаване през страната
- Военнослужещи от Сухопътните войски изпълниха задачи по унищожаване на боеприпаси, открити в различни райони на страната
- През септември руснаците са поставили рекорд с използването на БЛА "Геран"
- В САЩ започва модернизацията на хеликоптерите HH-60W Jolly Green II
- Предаден е първият хърватски Dassault Rafale
- Поръчани са РЛС AN/TPS-77 за Литва
- Системата Aegis Ashore ще защитава на Гуам от въздушни заплахи
- Програмата F-35 завърши закъснелите с години тестове, необходими за пълномащабно серийно производство
- „България Еър“ посреща есента с нови промоционални условия
- 31 ГОДИНИ 61 СТРЯМСКА МЕХАНИЗИРАНА БРИГАДА! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК! СЛОВО ОТ ГЕН. МИХАЙЛОВ

pan.bg
Навлизането на войски на НАТО в Украйна ще доведе до пряк военен сблъсък между блока и Русия, каза източник в Москва за РИА Новости, коментирайки изявлението на бившия генерален секретар на алианса Андерс Фог Расмусен.
„Евентуалното разполагане на редовни сили на страните от алианса в Украйна с цел предотвратяване на СВО, за което говори Фог Расмусен, ще доведе до пряк военен сблъсък между блока и Русия. Където и да се случи такъв сблъсък, той е изпълнен с най-сериозните последици за целия свят“, каза събеседникът на агенцията.
Източникът нарече думите на датския политик много показателни и крайно опасни.
Фог Расмусен всъщност призна, че същността на украинската криза е в конфронтацията между НАТО и Русия и че агресивният блок е готов да търси разширяването си дори с военни средства, каза източникът за РИА Новости.
Бившият генерален секретар каза, че някои членове на алианса поотделно може да поискат да изпратят войски в Украйна, ако Киев не получи реални гаранции за сигурност на срещата на върха във Вилнюс, пише вестник Guardian. Така че, "ако Украйна не получи нищо", Полша сериозно ще обмисли създаването на коалиция, последвана от балтийските държави с евентуално въвеждане на войски.
Според Расмусен писмените гаранции към Украйна трябва да включват обмен на разузнавателна информация, провеждане на съвместни учения, разширяване на производството на боеприпаси, сътрудничество с НАТО и доставка на оръжие.
Както отбеляза генералният секретар на НАТО Йенс Стотенберг, алиансът смята влизането на Украйна за реално, но не отговори дали Киев ще получи официална покана за срещата във Вилнюс на 11-12 юли.
Върховната Рада през декември 2014 г. законово фиксира премахването на извънблоковия статут на Украйна. През февруари 2019 г. парламентът закрепи в конституцията курса на страната към ЕС и НАТО.
Източник: РИА Новости Снимка: John Thys/AFP/Getty Images / static.dw.com
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар