Горещи новини
- Двигателят за многократна ракета ще бъде създаден в Русия до края на 2025 г.
- Съдът на ООН одобри участието на 33 държави в делото на Украйна по конвенцията за геноцид
- Разрушаването на съоръжения предизвиква напрежение на ливанско-израелската граница
- Днес Николай Цонев, бивш министър на отбраната, става на 67 години
- България ще бъде домакин на българо-американското учение „Тракийски страж – 2023“
- 6 години от гибелта на пилота на вертолет AS565MB Panther майор Георги Атанасов
- Робърт Кенеди младши: Руснаците не искаха конфликта в Украйна, ние го провокирахме
- Формирования от ВМС повишиха подготовката си по време на учението „Морски щит - 2023“ (ОГРОМНА ВОЕННОМОРСКА ГАЛЕРИЯ НА МОРЕ)
- Куба отрича за военна сделка с Китай
- Грета Тунберг реагира остро: Русия трябва да отговаря за поредното зверство и своите престъпления /ВИДЕО/

Навършват се 19 години от ратифицирането на договора за присъединяването ни към НАТО. На 18 март 2004 г. Народното събрание ратифицира Северноатлантическия договор, подписан за първи път от страните-основатели на пакта на 4 април 1949 г. във Вашингтон, а на 29 март 2004 г. документите по присъединяването на седемте нови страни са депозирани във Вашингтон.
Соломон Паси пръв поставя въпроса за членство на България в НАТО, като на 23 юни 1990 г. внася в парламента предложение за присъединяване към Северноатлантическия договор. След по-малко от месец с Декларация на Министерството на външните работи Република България приема поканата за установяване на редовни дипломатически връзки с НАТО, отправена в Лондонската декларация на държавните и правителствени ръководители на Алианса. През август 1990 г. посланикът на Република България в Кралство Белгия Леа Коен получава правомощия да поддържа дипломатическите връзки с НАТО. На заседанието на Северноатлантическия съвет на равнище държавни и правителствени ръководители в Прага на 21 ноември 2002 г. е взето решение България, заедно с други 6 страни-кандидатки, да бъде поканена да започне разговори за присъединяване към Северноатлантическия съюз.
С приемането си в НАТО България се задължава да приеме всички действащи към момента на присъединяване документи, съставляващи основата на политиката на НАТО. Да участва в системата за колективно планиране на отбраната и в интегрираната военна структура на НАТО. Да се придържа към политиката на отворени врати на Алианса. В рамките на разговорите по ресурсни и бюджетни въпроси, България поема твърд ангажимент да отделя достатъчно бюджетни средства за изпълнението на поетите задължения, както и да участва в колективно финансираните бюджети на НАТО с дял от 0,35 %.
Източник:"Armymedia.bg'';Автор: Евгени Мандаджиев
снимка БГНЕС
САЩ ни поздравиха за 19 годишнина от членството ни в НАТО
Източник: БГНЕС
САЩ поздравиха България по повод на 19-та годишнина от присъединяването на страната ни към най-успешния военнополитически съюз в съвременната история – НАТО, предаде репортер на БГНЕС.
„Днес отбелязваме 19 години от присъединяването на България към НАТО“, заявява американското посолство в София в Туитър.
„На 29 март 2004 г. бяха подадени документи за присъединяване към НАТО на седем нови страни членки, сред които и България. На 2 април 2004 г. в Главната квартира на НАТО в Брюксел се състоя официална церемония по този повод“, се посочва още в съобщението.
Постът е придружен от видео от историческата дата, на което се вижда издигането на българския флаг под звуците на националния химн „Мила, Родино“ в щаб-квартирата на Алианса в Брюксел.
loading...
Други публикации
Напиши коментар