Горещи новини
- Стартира процедурата по междуведомствено съгласуване на проекта за инвестиционен разход за нов тип бойна техника за СВ
- 20 години след обявяването му започнаха реални действия за строителството на Дунав мост 3
- Премина успешно българо-гръцката летателна тренировка Green Bridge – 2023 в интерес на мисията по охрана на съюзното въздушно пространство
- Министърът на отбраната Тодор Тагарев посети Центъра за подготовка на специалисти в Сливен
- БТА: Експлозия на кораб край румънското черноморско крайбрежие
- Предстоящо: Конференция по Общата морска програма за Черно море (22-23 ноември)
- Вицепремиерът Мария Габриел подписа за България Споразумението към Конвенцията на ООН в областта на океаните и морското право
- Министърът на отбраната Тодор Тагарев: Предстоят значителни инвестиции в инфраструктура
- Взривове в столицата на Украйна, спасители гасят пожари, 7 жертви
- Руснаците прибягнаха до масирана ракетна атака на Киев и още 5 региона

пан.бг
Нови маршрути на американски дронове над Черно море ограничават разузнаването - СМИ
Олена Рощина — вторник, 28 март 2023 г., 18:23 ч.
MQ-9 REAPER, СНИМКА: WIKIPEDIA
Принудителното пренасочване на американските разузнавателни дронове над Черно море, след като руски изтребител свали дрон Reaper, ограничава възможностите на разузнаването на САЩ, твърдят американски служители.
Източник: висш военен служител на САЩ в интервю за CNN
Подробности: Решението на САЩ да летят със своите дронове за наблюдение по-на юг над Черно море, след като руски самолет се "сблъска" с американски дрон през март, "определено ограничава възможностите ни за събиране на разузнавателна информация", според неназован американски служител, свързан с войната в Украйна.
Както обясниха американските военни, летенето на дронове на големи разстояния намалява качеството на разузнавателната информация, която те могат да съберат.
Шпионските сателити могат да компенсират това до известна степен, каза той, но имат по-кратко време на престой над целите, което отново намалява ефективността в сравнение с разузнавателните дронове.
След като руски самолет свали американски безпилотен самолет Reaper в морето, САЩ започнаха да изстрелват своите дронове за наблюдение по-на юг и на по-високи височини над Черно море от преди, поставяйки ги по-далеч от въздушното пространство около Кримския полуостров и източното Черно море.
Когато CNN за първи път съобщи за промените, един американски служител каза, че новите маршрути са част от усилията за „избягване на прекомерна провокация“, тъй като администрацията на Джоузеф Байдън се стреми да избегне всякакви инциденти, които биха могли да ескалират в пряк конфликт с руските сили
Служителят каза, че полетите с дронове ще продължат „засега“, но добави, че вече има „апетит“ за връщане към маршрути, по-близо до територията, контролирана от Русия.
Запитан за въздействието на новите маршрути върху събирането на разузнавателна информация, говорителят на Пентагона генерал Патрик Райдър каза пред CNN, че "няма да обсъждат мисии, маршрути или график на операциите".
„Също така няма да обсъждаме разузнавателни операции, освен че поддържаме силен разузнавателен капацитет в региона и извън него“, добави Райдър.
Говорител на Съвета за национална сигурност отправи въпроси към Пентагона.
Праистория:
На 14 март руски изтребител Су-27 повреди американски разузнавателно-ударен БПЛА MQ-9 "Reaper" при прехващане над Черно море, в резултат на което дронът трябваше да бъде потопен и "почистен" от данни. „Жътвар“ не е бил въоръжен, но руският пилот наистина го е свалил.
След сблъсъка с американския безпилотен самолет MQ-9 "Reaper" на 14 март американските власти заявиха, че САЩ ще продължат да летят в международното въздушно пространство. Новите маршрути обаче ще изискват тези полети да се извършват на повече от 40 морски мили от украинския бряг, а не на 12 морски мили, които обикновено се считат за граница на въздушното пространство на страната.
Според високопоставен военен служител на САЩ има опасения, че ще бъде по-трудно за дроновете да се върнат по-близо до украинския бряг след промяна на маршрутите на полета.
Свалянето на дрона беше първият пряк физически контакт между руски и американски военни самолети, откакто Москва започна инвазията си в Украйна.
източник
Українська правда
loading...
Други публикации
Напиши коментар