Горещи новини
- Путин и Си Дзинпин подписаха споразумения за икономическо сътрудничество
- Путин: Русия ще бъде принудена да реагира на оръжия с ядрен компонент
- В Полша започва да действа първият постоянен гарнизон на Въоръжените сили на САЩ
- Артилеристи представиха военната професия пред ученици в Ямбол
- Радев: Служебното правителство няма да доставя на Украйна изтребители, ракетни комплекси и танкове
- Украйна възнамерява да модернизира военния си авиопарк със съвременни изтребители
- Завърши техническата поддръжка и модернизация на американския самолетоносач USS Theodore Roosevelt
- Столтенберг: Прекратяването на конфликта в Украйна няма да промени ситуацията със сигурността в Европа
- Reuters: Пентагонът възнамерява да започне доставки на танкове Abrams за Украйна през есента /СНИМКА/
- Столтенберг нарече Съвета Русия-НАТО полезен, но вече неработещ

pan.bg
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че откакто Русия е започнала специалната военна операция в Украйна, страните от алианса са предоставили на Киев помощ в размер на $120 млрд. Той съобщи това на пресконференция с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен във Вашингтон на 8 февруари .
По думите му, това е както военна, така и икономическа и хуманитарна помощ.
На 4 февруари руският посланик в САЩ Анатолий Антонов заяви, че прехвърлянето на нови и по-мощни оръжия на Киев от Вашингтон само изостря конфликта в Украйна. Той също така нарече абсолютна лудост перспективата за доставка на изтребители на Украйна.
Ден преди това Пентагонът обяви нов пакет от военна помощ на стойност 2,17 милиарда долара за Украйна, който ще включва снаряди GLSDB с обсег от 150 км. По-късно американското министерство на отбраната заяви, че Съединените щати оставят на Киев да прецени дали да използва снаряди с голям обсег за удари по Крим.
На 25 януари украинският президент Владимир Зеленски заяви, че Киев очаква да получи бойна авиация, артилерия и ракети с голям обсег от Запада. Той подчерта: Партньорите „трябва да разширят нашето сътрудничество в областта на артилерията, трябва да преминат към доставката на самолети за Украйна“.
По-рано, на 18 януари, Набиля Масрали, говорител на външната служба на Европейския съюз, каза, че Европейският съюз е прехвърлил оръжия на Украйна на обща стойност 11,5 милиарда евро.
На 10 януари Столтенберг заяви, че Европейският съюз и Северноатлантическият алианс трябва да увеличат помощта за Украйна. Той подчерта, че общата помощ за Киев възлиза на 50 милиарда евро.
Москва многократно е осъждала доставките на оръжия за Украйна. Така на 29 януари заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков заяви, че подобна стъпка на американските власти като доставката на танкове на Киев е „изключително деструктивна“, като посочи, че Белият дом не се отказва от опитите за „реализиране на подчертан сценарий на ескалация в Украйна“.
Западните страни засилиха военната и финансовата подкрепа за Украйна след началото на руската спецоперация за защита на Донбас. Решението за специалната операция беше взето от президента на Руската федерация Владимир Путин на фона на изостряне на ситуацията в региона в резултат на засилените обстрели от украински бойци.
Източник: ren.tv Снимка: REUTERS/Clodagh Kilcoyne
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар