Горещи новини
- /ВИДЕО/: Хубава вечер и забавен уикенд с атрактивна кънтри музика
- /СНИМКИ/: В Пакистан спуснаха на вода поредна корвета от турския проект MİLGEM
- Формирования на 61-а механизирана бригада получиха оценка „Боеготов“
- Отбелязваме Европейския ден на морето
- Министърът на отбраната на Кипър се изказа по дело за подкупи за освобождаване от армията
- В Радата предложиха, при напускане на Украйна военнозадължените лица да се лишат от гражданство
- Илон Мъск анонсира появата на самоуправляващ се автомобил
- Япония не покани Русия на церемонията за паметта на жертвите от атомната бомбардировка над Хирошима
- Спряха полетите от и до Женева заради огромен пожар (ВИДЕО+СНИМКИ)
- Министър Заков: България и Северна Македония имат изключително важна роля за поддържане на стабилността и сигурността в региона
Warning: getimagesize(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/Saint-Athanasius-of-Alexandria-icon-Sozopol-Bulgaria-17century.jpg/225px-Saint-Athanasius-of-Alexandria-icon-Sozopol-Bulgaria-17century.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden. Please comply with the User-Agent policy: https://meta.wikimedia.org/wiki/User-Agent_policy in /home/panbgwz9/public_html/view_article.php on line 197

„Свети Атанасий Александрийски“, икона от Созопол, края на 17 век. Национална художествена галерия – София
Атанасовден е християнски и народен празник, на който се почита паметта на Свети Атанасий Велики. Българската православна църква го отбелязва на 18 януари.
Именици
Православна църква
Православна църква посвещава на св. Атанасий Велики, роден през 295 г. На 23-годишна възраст той е ръкоположен за дякон и участва в Никейския Вселенски събор. Пет години след това Атанасий придобива епископски сан. Като архиепископ на гр. Александрия той се включва активно в борбата срещу арианската ерес в християнството. Умира на 2 май 373 г.
Народни вярвания
В народните вярвания Свети Атанас е представен като властелин на снеговете и ледовете. Счита се, че от този ден нататък зимата започва да си отива. Облечен с копринена риза, той отива в планината на своя бял кон и се провиква: „Иди си, зимо, идвай, лято!“ Затова и празникът е известен като „Среди зима“.
Почитане
Атанасовден, както и Антоновден, се почита като патронен празник на ковачи, железари, ножари и налбанти, а заедно с това и като празник за умилостивяване на чумата, шарката и синята пъпка (антракс). За умилостивяване на шарките се пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се „надупчат“ децата от шарка. Жените спазват същите забрани, които характеризират Антоновден. На Атанасовден в Тракия се заколва черно пиле или кокошка, което се приготвя с ориз и се раздава на съседи и близки против болести. Перата се запазват, защото се вярва, че притежават лечебна сила. В някои райони на страната моми и ергени излизат на поляните, връзват люлки, пеят, играят хора.
Именици са Атанас, Атанаска, Наско, Нася, Ася, Настя, Таньо, Живко, Живка, Тина, Нанси, Танко
loading...
Други публикации
Напиши коментар