Горещи новини
- Wizz Air стана „Авиокомпания на годината“ на Международните награди AIR TRANSPORT AWARDS 2023
- Helsingin Sanomat: Украйна изпрати искане до Финландия за прехвърляне на изтребители през 2025 г.
- Министърът на отбраната Димитър Стоянов награди военнослужещи, участвали в спасителни дейности след земетресенията в Турция и Сирия
- Walla: Шефът на Генералния щаб на Израел предупреди Нетаняху за влошаващата се криза в армията
- ЗАМ.-МИНИСТЪРЪТ НА ОТБРАНАТА ТЕОДОРА ГЕНЧОВСКА ШЕ ОТКРИЕ ПЪРВАТА МЕЖДУНАРОДНА КУРСАНТСКА СЕДМИЦА ВЪВ ВВВУ „ГЕОРГИ БЕНКОВСКИ“
- Военновъздушното училище организира първа международна курсантска седмица
- МС разреши използване на кораби под чуждо знаме за изграждане на нова кейова стена за корабно място 28 в пристанищен терминал Бургас-запад (ГАЛЕРИЯ)
- Стартира процедурата за осигуряване на медицински хеликоптери за HEMS с екипажи
- Фрегата 42 “Верни” и базов миночистач 63 “Прибой” отплаваха за участие в румънското учение SEA SHIELD 2023
- Американският авионосен-десантен кораб USS America акостира във Филипините

Русенският митрополит Неофит беше избран за патриарх на Българската православна църква.
Той е роден на 15 октомври 1945 г. в София със светското име Симеон Димитров, сочи справка в официалния сайт на Българската патриаршия (BG-Patriarshia.bg).
Той завършва Софийската духовна семинария при гара Черепиш, а през 1971 г. - и Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София.
От есента на 1971 г. до 1973 г. е на богословска специализация в катедрата по "Църковно пение" при Московската духовна академия.
През септември 1973 г. е назначен за преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия "Св. Климент Охридски". Две години по-късно в Троянския манастир е подстриган в монашество с името Неофит от патриарх Максим.
На 15 август същата година патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25 март 1976 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" и за йеромонах.
От 30 септември 1975 г. йеромонах Неофит е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15 юли 1977 г. е и старши преподавател по източно-църковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г.
На 21 ноември 1977 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" е възведен в архимандритско достойнство от патриарх Максим.

От 1 януари 1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. Като такъв на 8 декември 1985 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" е хиротонисан в епископски сан с титлата "Левкийски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.
От 01 декември 1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия "Св. Климент Охридски", а на 26 юли 1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Този пост той заема до януари 1992 г.
Тогава е назначен за главен секретар на Светия синод и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП "Св. Александър Невски".
През 1994 г. е избран и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От 17 декември 2001 г., по решение на Петия църковно-народен събор, Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархии, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
blitz.bg
Новият патриарх отправи благослов към армията
Благослов на новоизбрания български патриарх към армията се провежда на площада пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Патриарх Неофит заяви - Бог да благослови всички ви, да бъдете истински воини на великото ни отечество България. На церемонията присъства президентът Росен Плевнелев, министърът на отбраната в оставка Аню Ангелов.
Изпълнен бе националният химн.
loading...
Други публикации
Напиши коментар
Господи даи сили на Неофит да бъде истински водач на народа ни!
Току що видях безбожника комунист Хасковски ,,,,на канонизацията.КАКВО прави там родоотстъпника!
Кого са канонизирали? Вчера гледах интронизация, ама канонизация не видях!
Господа от Пан.бг, толкова ли ви беше трудно да добавите и това в биографията на Неофит?
В периода 1983 – 1990 година е сътрудник на Шесто управление на Държавна сигурност за борба с идеологическата диверсия с псевдоним Симеонов. В личното му дело са запазени 16 листа, а Неофит е описан в него като:
"Силно религиозен, привързан към църквата, епископ Неофит се оформя като един от консервативно настроените млади висши духовници, радетели за запазване на старите традиции в православната църква. Особена активност прояви в разширяване на религиозната дейност след започналите в социалистическите страни процеси на преустройство и демократизация и най-вече след проведеното в СССР честване на 1000-годишнината на Руската православна църква. Започна открито да поддържа тезата за пълна самостоятелност и ненамеса на държавата в религиозната дейност и църковно управление."