Горещи новини
- Sky News: Министерството на финансите на Великобритания няма готовност да увеличи финансирането на военните
- Двата самолета C-27J Spartan на ВВС излетяха със спасителните екипи в помощ на пострадалите от земетресението в Турция
- Министърът на отбраната Димитър Стоянов: Продължаваме приоритетно с проектите за модернизация
- Financial Times: Abrams са по-малко подходящи за украинците от немския Leopard
- В Русия серийните доставки на екипировката "Легионер" ще започнат не по-рано от 2035 г
- Ръководителят на Курска област, шеф на създадената в региона народна милиция
- Земетресение с магнитуд 4,6 е станало в Румъния, трусове са усетени и в Молдова
- Земетресения в Турция и Сирия: НАТО и ЕС предлагат помощ
- НЮЗ.БГ: Изпращаме два самолета "Спартан" и спасителни екипи в Турция
- България изпраща два самолета C-27J Spartan със спасители в Турция

president.bg
С Указ президентът Росен Плевнелиев утвърди длъжностите във Въоръжените сили на Република България, Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана, които изискват висши офицерски звания.
За длъжността „началник на отбраната” се изисква звание „генерал” („адмирал”), а за двете длъжности „заместник-началник на отбраната” съответно „генерал-лейтенант” („вицеадмирал”) и „генерал-майор” („контраадмирал”).
В структурата на Българската армия за поста командващ Съвместното командване на силите се изисква висше офицерско звание „генерал-лейтенант” („вицеадмирал”), за заместник-командващ на СК „генерал-майор” („контраадмирал”), а за началника на щаба на СК - „бригаден генерал” („комодор”).
За командир на Сухопътни войски се изисква военно звание „генерал-майор”, а звание „бригаден генерал” - за длъжностите заместник-командир на Сухопътни войски и за началник на Щаба на Сухопътни войски. За командир на Военновъздушните сили се изисква звание „генерал-майор”, а за заместник-командващия ВВС - „бригаден генерал”. Звание „контраадмирал” се изисква за командира на Военноморските сили, а за неговия заместник - военно звание „комодор”.
Съгласно указа военни звания „бригаден генерал” и „комодор” се изискват за командирите на военните формирования, подчинени на Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Военноморските сили.
За директора на служба „Военна полиция” се изисква звание „бригаден генерал”.
Началниците на Военномедицинската академия, на Военната академия „Г. С. Раковски” и на Националния военен университет „Васил Левски”, следва да имат военно звание съответно „генерал-майор” („контраадмирал”), „генерал-майор” („контраадмирал”) и „бригаден генерал”.
Военният представител на началника на отбраната във Военния комитет на НАТО и във Военния комитет на Европейския съюз следва да има военно звание „генерал-лейтенант” („вицеадмирал”). Националният военен представител в Националното военно представителство в Съюзното командване по операциите на НАТО в Монс, Белгия, е със звание „генерал-майор” („контраадмирал”).
Директорът на Националната разузнавателна служба и началникът на Националната служба за охрана следва да имат звание „генерал-майор” („контраадмирал”). За техните заместници се изисква звание „бригаден генерал” („комодор”).
Съгласно указа на президента за директорите в Министерството на отбраната се изисква звание „бригаден генерал” („комодор”), а за длъжността „Съветник на Върховния главнокомандващ на Въоръжените сили по военната сигурност” се изисква военно звание „генерал-майор” („контраадмирал”).
Отменя се Указ № 168 от 2009 година за утвърждаване на длъжностите във Въоръжените сили на Република България, НРС и НСО, изискващи висши офицерски звания.
loading...
Други публикации
Напиши коментар