Горещи новини
- Sankei Shimbun: САЩ поискаха от Япония да разположат ракети на тяхна територия
- Британски аристократи ще плащат репарации на Гренада за робството
- Украински военни разказаха защо напускат позициите си
- /ВИДЕО/: Бойци от ВСУ публикуваха кадри от отстъплението на украинските военни от Артемовск
- Канцлерът Шолц: Путин не е заплашвал мен или Германия
- Илон Мъск се пошегува със сваления китайски метеорологичен балон
- /ВИДЕО/: Пентагонът ще отпусне нов пакет от военна помощ на Киев с ракети с голям обсег GLSDB
- /ВИДЕО/: Канада отправи към Киев първия танк Leopard 2
- /ВИДЕО/: Нетаняху заяви, че е намерил компромис с Путин за Близкия изток
- /ВИДЕО/: Петима души са ранени при експлозия в Пакистан

Далечната авиация се смята за най-гъвкавата част на ядрената триада. Възможността от използване на най-разнообразни средства за поразяване, и следователно възможност за поразяване на най-разнообразни цели, способност да променя целите дори след старта – всичко това прави Далечната авиация универсален инструмент.
Основа на бойния комплект на тежките бомбардировачи Ту-95 и Ту-160 днес е крилатата ракета Х-55 (Kh-55), създадена в началото на 80-те години, и нейните модификации. „Основната” Х-55 с термоядрена бойна част и далечина на полета до 2500 километра може да поразява силно защитени цели с вероятност, близка до единица.
За неядрени конфликти е създадена версията на тази ракета, известна като Х-65 (Kh-5), с 400-килограмова фугасна бойна част. Далечината на полета на ракетата намаля до 500 – 600 километра за сметка на по-тежката неядрена бойна част.
В качеството на перспективно въоръжение на тежките бомбардировачи се разглежда двойката ракети Х-101/Х-102 (Kh-101/ Kh-102). Х-101 има неядрена бойна част, а Х-102 – „специален заряд”. Това са дозвукови ракети с максимална скорост примерно 270 м/с. Вероятното кръгово отклонение на Х-101 съставлява 10 метра, което позволява тя да се смята за високо точно оръжие. Далечината на полета на тази ракета е над 5000 километра, което силно затруднява откриването и свалянето й.
Тази ракета едва наскоро приключи изпитания и засега броят Х-101 в арсеналите на Далечната авиация не е голям. Но процесът на обновяването продължава.
Една от главните задачи на Далечната авиация на Русия винаги е било поразяването на морските цели на вероятния противник, преди всичко самолетоносачи на Военноморските сили на САЩ. Това внимание към самолетоносачите е очевидно: имайки на борда си 30 до 50 само ударни самолета, тези самолетоносачи близо до руските граници се превръщат в стратегическо оръжие. Тяхното неутрализиране в случай на някой хипотетичен конфликт е първостепенна задача.
Основно оръжие против кораби на Далечната авиация днес е използваната в бомбардировачите Ту-22М3 крилата ракета Х-22, създадена в края на 60-те години. Имайки висока скорост, голяма далечина на полета и мощен заряд, Х-22 и до сега е ефикасно оръжие, но през близките няколко години този тип ракети ще бъдат свалени „по възраст”.
Вместо Х-22 ще дойде създадената на нейна основа ракета Х-32. Максималната й скорост е близо 4000 км/час, далечината на полета е до 800 – 1000 километра. Очаква се Х-32 да бъде приета в армията към 2020 година. – Още авиационни ракети
/ruvr.ru/
loading...
Други публикации
Напиши коментар