Горещи новини
- Сеул: Във войната на Русия срещу Украйна са убити около 600 войници на КНДР, а хиляди са ранени
- Тръмп: Вярвам, че Путин иска да спре войната, той ме уважава и затова няма да анексира цяла Украйна
- /ВИДЕО/ Пакистан: През следващите 36 часа Индия е готова да нанесе военен удар
- Москва: Намеците на Зеленски за планове за атака срещу Парада на победата са сериозни /ВИДЕО/
- /ВИДЕО/: Зеленски намекна за планове за атака срещу Парада на победата в Москва
- Премиерът Михал: Естония е готова да изпрати рота в „коалицията на желаещите“ в Украйна
- Украинският външен министър призова да не вярваме, че Русия печели конфликта
- В Москва призоваха за подготовка на руските ВС за отблъскване на агресия от страна на Европа
- Times: „Коалицията на желаещите“ няма да получи дори 25 000 войници за изпращане в Украйна
- Руското външно министерство коментира призивите за побой над рускоезични деца в Украйна

хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на iag.com
Изработката и бронирането на военни машини по стандарт на НАТО в първия български завод на световния производител International Armored Group започна. Български специалисти вече работят с високотехнологичното оборудване заедно с опитните инженери и техници от заводите на компанията в чужбина. Първите машини, които ще бъдат произведени в българския завод в град Бургас, официално открит през октомври 2024 г., са на популярния модел Guardian Xtreme за бойни, тактически и наблюдателни мисии.
Визията на собственика на IAG д-р Антон Стефов е с инвестицията си в България да стимулира развитието на българската отбранителна индустрия, така че тя да разшири и модернизира производствения си капацитет чрез нови технологии и иновации, съвместими с изискванията на ЕС и НАТО. У нас IAG партнира с родни фирми за производството на голяма част от компонентите. Над 65% от компонентите на високотехнологичните дронове на IAG за спасителни, разузнавателни и аварийни отряди, например, могат да се изработват тук. Така българската военна продукция запазва най-високо качество, характерно за моделите на IAG, но е на по-ниски цени. Проблемът, на който д-р Стефов очаква решение, е ускоряване на процеса на издаване на разрешителни за внос и износ, който в момента е необичайно забавен.
IAG се договори и с Института по отбрана "Цветан Лазаров" и Военна Академия "Г. С. Раковски" за научни разработки и съвместни проекти, както и с НВУ "Васил Левски" за осигуряване на техника и материали за обучение на бъдещите кадри в областта. Най-новите разработки на инженерния екип на IAG съвместно с фирми от отбранителната ни индустрия са 120, 82, 81 mm самоходни минохвъргачки, 107 mm реактивна система за залпов огън, бронирани автомобили с противотанкови управляеми комплекси и разузнавателни автомобили в широк спектър.

“България може и трябва да се нареди сред европейските центрове за производство на отбранителна техника. Получаваме много висока оценка от специалистите в областта и вярвам, че задаваме нови стандарти за българска военна техника. Изграждането на модерна военна промишленост в България не е разход, а инвестиция. Силната армия помага и на индустрията, която в международен план ще допринесе страната да защити и икономическите си интереси, освен отбранителните”, коментира д-р Стефов.
IAG подкрепя целите, очертани съвместно от Европейския парламент, българската законодателна и изпълнителната власт, родните предприятия от отбранителния сектор и академичните среди в защита на националните интереси - в хода на интензивната работа по финализирането на законодателното предложение за създаване на Европейска програма за отбранителна промишленост (EDIP), в рамките на Полското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Д-р Стефов вижда бъдещето на отбранителния сектор в роботизацията и изкуствения интелект, за което също ще разчита силно на български партньори.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/7 СЛЕДВАЩА СНИМКА







Други публикации
Напиши коментар