Горещи новини
- „България Еър“ с промоционални самолетни билети за Свети Валентин
- Лавров: Западът иска окончателно да реши "руския въпрос" - тук и сега, а всичко започна с каски /ВИДЕО/
- Saab с масови поръчки за противотанкови оръжия (ГАЛЕРИЯ)
- Europa Press: Испания ще изпрати в Украйна 20 бронетранспортьора M113
- В САЩ разказаха защо американската ЧВК "Моцарт" е претърпяла крах в Украйна
- Украинското МО подписа договор с Thales и френското МО за 2 радара GM200, част от ЗРК SAMP/T, който придобиват от Франция
- /СНИМКА, ВИДЕО/: В Естония се появи паметник на Зеленски от пясък в образа на Статуя на Свободата
- Борел: Въпросът за доставката на изтребители за Украйна доведе до разногласия в ЕС
- Politico: В Пентагона се усъмниха в способността на Украйна скоро да превземе Крим
- Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров се срещна с адмирал Хулио Орасио Гуардиан; курсанти от Морско училище ще плават на аржентинския кораб „Либертад“

пан.бг
Снимка: USAF
WSJ: САЩ се страхуват от недостиг на оръжие за доставка на Тайван на фона на подкрепата за Украйна
Според вестника Вашингтон никога не е изпращал нито една от 215-те зенитно-ракетни системи Stinger, предназначени за Тайпе, на острова.
НЮ ЙОРК, 28 ноември. Американските власти се опасяват, че няма да могат адекватно да снабдяват Тайван с оръжие, поради факта, че по-голямата част от военната подкрепа е отклонена към Украйна. Това съобщи в неделя The Wall Street Journal.
Според нея Вашингтон изостава с доставките на оръжие за Тайван с $18,7 млрд. По-специално, Вашингтон не е изпратил на острова нито една от 215-те зенитно-ракетни системи Stinger, предназначени за Тайпе, както и 208 противотанкови системи Javelin.
Както отбелязва вестникът, Вашингтон за текущата година не е доставил оръжие с почти $5 млрд. В същото време Пентагонът и Държавният департамент не потвърждават съществуващите проблеми с производството и доставката на оръжия за Тайван.
На 24 февруари руският президент Владимир Путин обяви специална военна операция в Украйна в отговор на молба за помощ от лидерите на републиките в Донбас. След това Западът наложи широкомащабни санкции срещу Русия и увеличи доставките на оръжия за Киев с милиарди долари.
Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г., когато останките от силите на Гоминдан, водени от Чан Кайши (1887-1975), избягаха на острова, след като бяха победени в гражданската война в Китай. Оттогава Тайван запазва знамето и някои други атрибути на бившата Китайска република, които са съществували на континента преди комунистите да дойдат на власт. Според официалната позиция на КНР, подкрепена от повечето страни, включително Русия, островът е една от китайските провинции.
Съединените щати прекъснаха дипломатическите отношения с Тайван през 1979 г. и ги установиха с КНР. Признавайки политиката на "единен Китай", Вашингтон в същото време продължава да поддържа контакти с администрацията на Тайпе и доставя оръжие на острова. През 2020 г. администрацията на предишния президент на САЩ Доналд Тръмп, на фона на изострените отношения с Пекин поради ситуацията в Хонконг, значително засили контактите и обмена с Тайван, което предизвика протест от властите на КНР. Напрежението в района на Тайванския пролив сериозно ескалира, след като председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси посети острова на 2-3 август.
източник
тасс
loading...
Други публикации
Напиши коментар