Горещи новини
- Два нови военни кораба за ВМС на Индия спуснаха на вода в Мумбай
- /ВИДЕО/: В мрежата публикуваха схема на освобождаването на Мариупол и завода "Азовстал"
- Полша остана без резервни части за МиГ-29 заради Украйна
- Ердоган назова условието за съгласие на Турция за влизане на Финландия и Швеция в НАТО
- Информацията за мобилизация на руски резервисти се оказа фалшива
- Премиерът на Австралия призна своето поражение на изборите
- Китай предложи разширяване на групата БРИКС
- Мълния е поразила група военни кадети в Колумбия
- Германия провежда лазерни тестове
- Първият AH-64E Guardian за Нидерландия вече е на монтажната линия

Източник: Otbrana.com
Участието в международни учения през годината допринесе за повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействието с коалиционните партньори, отбеляза командирът на Сухопътни войски генерал-майор Михаил Попов на вчерашния анализ на подготовката. През годината бяха планирани и проведени
над 20 командно-щабни учения
с щабовете на формирования на ниво батальон/дивизион/полк и бригада, 8 учения на ниво батальон/дивизион, повече от 86 учения на ниво рота/батарея, както и множество учения на формированията на ниво отделение, екипаж, разчет и взвод. Сред по-важните от тях генерал-майор Михайл Попов открои двете учения с бойни стрелби с механизираните батальони „Strike Back - 21” на учебен полигон „Корен“ и „Balkan Sentinel“ на учебен полигон „Ново село“, проведени в рамките на серията свързани учения „Defender Europe - 21”, в които участваха формирования от армиите на страни-членки и страни-партньори на НАТО: САЩ, Румъния, Гърция и Грузия. Той акцентира и на успешното провеждане на съвместното тактическо учение с бойни стрелби „Шабла - 21“ с международно участие, както и на компютърно-подпомаганото учение „Балкан - 21”, част от командно-щабното учение „Defender - 21”, по време на което беше извършено сертифициране на щаба на 61-а механизирана бригада.
„През 2021г. формирования от Сухопътните войски участваха също в редица
международни учения и съвместни подготовки
- „Platinum Wolf”, „Swift Response – 21“, „Scorpion Legacy – 21“ и „Saber Junction – 21“, както и в съвместните българо-американски подготовки на учебен полигон „Ново село“. Резултатите ни убеждават, че сме равностойни на нашите партньори от НАТО“, категоричен беше командирът на Сухопътните войски. По думите му, способностите на военнослужещите бяха демонстрирани и по време на подготовката на декларираните формирования като на проведените сертификационни учения те получиха оценка „Боеготов”.
В изпълнение на задачите по мисия
„Подкрепа на международния мир и сигурност”
генерал-майор Михаил Попов отличи участието на военнослужещи от Сухопътните войски в приключилата мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан, в която за двадесет години на ротационен принцип участваха 42 контингента с над 9 200 военнослужещи. Той отбеляза, че продължава участието на военнослужещи и формирования в операциите на ЕС и НАТО, както и носенето на дежурства от определените формирования от Сухопътните войски в колективната система за отбрана на НАТО и ЕС. По думите му, получените високи оценки от коалиционните партньори са показател за степента на подготвеност на формированията от Сухопътните войски.
В изпълнение на задачите по третата мисия „Принос към националната сигурност в мирно време“ и през 2021 г. формированията на Сухопътните войски имаха своя неоспорим принос при оказване на ефективна и навременна
помощ на населението
при преодоляване на последствията от бедствия на територията на цялата страна. Специализирани екипи участваха в близо 70 мероприятия по оказване на помощ на населението при бедствия в различни точки на територията на цялата страна в силно пресечен терен и трудно достъпни местности. Продължава и дейността по оказване съдействие на органите на МВР по охрана на държавната граница и извършване на ремонтно-възстановителни дейности по инженерното съоръжение.
loading...
Други публикации
Напиши коментар