Горещи новини
- The Wall Street Journal: Тръмп одобри план за удар срещу Иран, но не е дал заповед за изпълнението му /ВИДЕО/
- България подготвя изложба „По вълните на Черно море през хилядолетията“, която ще бъде представена в Париж
- Armymedia.bg: Приветствие на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков към личния състав от формированиятa за ЯХБЗ по повод 19 юни- деня на военния химик
- Otbrana.com: Загиналият преди 61 години при учебен полет курсант Лазар Анастасов не е забравен
- ВА "Г.С.Раковски": Приключи успешно курсът „Поддръжка от страната домакин”
- СКС е домакин на 34-та среща на Борда на страните от лагер „Ново село“, Косово
- Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили изпълниха въздушен десант
- Le Bourget 2025 Vietjet подписа меморандум за разбирателство за поръчка на 100 самолета Airbus A321neo с 50 опции
- Le Bourget 2025 SkyWest с голяма поръчка за 60 Embraer E175 плюс 50 опции
- Le Bourget 2025 STARLUX поръча още 10 самолета Airbus A350-1000

За първи път титлата на най-голям оръжеен производител в света не е спечелена от американска компания, отбелязва Франс прес. Данните в доклада са за 2008 г. Те показват, че през тази година Би Ей И Системс е изпреварила американската компания Боинг в класацията на 100-те най-големи производители на оръжия в света, съставяна от стокхолмския институт. В класацията обаче не фигурират китайски оръжейни производители, припомня Франс прес.
"Главната причина, поради която британската компания е станала най-главният производител на оръжия в света за 2008 г., е повишаването на продажбите й за САЩ, които са компенсирали намаляването на продажбите й на други места по света, като например във Великобритания", се посочва в доклада, цитиран от Франс прес.
Година по-рано, през 2007 г., лидер в класацията беше Боинг с 29,2 милиарда долара /21,6 милиарда евро/ от оръжейни продажби, припомня БТА. В оповестената днес класация за 2008 г. Бойнг пада до трета позиция, изпреварен от Би Ей И Системс с приходи от 32,4 милиарда долара и британската компания Локхийд Мартин (Lockheed Martin) с приходи от 29,4 милиарда долара.
В класацията следват още три американски групи - Нортроп Грумън (Northrup Grumman), Дженерал Дайнамикс (General Dynamics) и Рейтиън (Raytheon). На седма позиция е Европейският авиационен и отбранителен консорциум (EADS), следван на осма позиция от италианската компания Финмеканика (Finmeccanica). Френската Талес (Thales) е на 10-о място. Чак на 18-о място е руската Алмаз-Антей (Almaz-Antei).
Други публикации
Напиши коментар