Вестник АТАКА: 10 млн. долара е компенсацията за унищожаването на армията ни

Pan.bg 22 окт 2012 | 12:47 views (3452) commentaries(1)
img Измамата с офсетовите сделки и истината за „омразните“ кредити

Веселин Близнаков (НДСВ), министър на отбраната в правителството на тройната коалиция от 17 август 2005 до 24 април 2008 г.

Публикуваме поредица от материали по темата „Кой и как унищожи Българската армия“, за да напомним на престъпните управници, че нищо не е забравено, а на българските патриоти – че е време да потърсим възмездие. В предишния брой разгледахме безумните сделки с военни обекти и абсурдните начинания в края на „царския“ мандат, довели до тегленето на огромни заеми. Сега ще видим как тройната коалиция договори и предприе ликвидирането на Българската армия, превръщайки територията на страната ни в задокеански военен полигон.

Американски войници на учение в американския полигон на българска територия Ново село, Сливенско.

След НДСВ дойде на власт правителството на тройната коалиция. И се оказва, че за военните отново няма да има прошка, както и за националната сигурност, между впрочем. Това идеално се вписва в концепцията на турския агент Ахмед Доган. Факт е, че България и нейните военни тайни вече не представляват заплаха и стряскащ фактор за никого по света. Закриват се поделение след поделение, унищожават се или запечатват бункери и секретни бази… Армията се е превърнала в циркова арена, на която малодушни генерали лакействат пред политиците в замяна на обещания за високи пенсии, позволявайки на антибългарските политици да забиват пирон след пирон в ковчега на отбраната и националната ни сигурност. В такива моменти започваш да се чудиш

кой е виновен – генералите или политиците?!

След като САЩ ни превеждат „уникалната“ обещана военна помощ в размер на 10 милиона долара за това, че унищожихме цялата си армия, нашите политици решават с тях да закупят 50 джипа „Хамър“. Сделка кон за кокошка – цялата армия с бойната и техника на цената на 50 джипа. Това ако не е гавра с българската държава, с народа и войската – здраве му кажи! Същите тези джипове обаче се нуждаят от допълнително техническо оборудване, което не е родно производство, а наливане на пари в чужди икономики – според нашите експерти ориентацията е основно към американски радиостанции за джиповете. На този етап в армията се ползват изделията на корпорацията „Харис -Рочестър“. Същите радиостанции се оказват изведнъж подходящи и за ВМС. През 2005 г. са представени и едни от най-качествените и най-скъпи радиотехнически средства с марката 1ТТ. Експерти от Гърция презентират част от продуктите в МО и информират, че те са на въоръжение в тяхната войска. Подчертават изрично, за да няма и следа от съмнение, от кого трябва да се закупят, и че „в САЩ военните предимно тях ползват“. Като стана въпрос за поддържане на чужди икономики не трябва да се пропуска и фактът, че

джиповете „Мерцедес“ на „Даймлер Крайслер“ са бронирани в чужбина

по поръчка на МО – нещо, с което те много се гордеят, въпреки че в България има заводи за това. Междувременно през декември 2005 г. във Военноморска база – Бургас се свалят от въоръжение минни заградители и се обявяват за продажба от МО.




Новото правителство обявява сумите, които ще се въртят в МО – за операции и мисии в чужбина – 74 милиона лева, а във връзка с „модернизацията“ на Българската армия държавата ще гарантира три заема: 350 милиона евро за придобиване на нови вертолети (злополучните „Кугър“-и), 150 милиона евро за придобиване на новите транспортни самолети „Спартан“ и 143 милиона евро за превъоръжаване с автомобилна техника („Даймлер-Крайслер“). Впрочем това са суми, решени още от предишното правителство. Банките кредитори не са посочени в новия проект, но като краен изпълнител е избрана Търговска банка „Сосиете Женерал“ АД.

Заемът трябва да се изплати до 2011 г. от военното министерство

На въпрос за изтичащия ресурс на изтребителите ни новият военен министър Близнаков споделя, че е разтревожен от това състояние на нещата. Той заявява, че се търсят решения съвместно с Министерството на финансите. Доставката на нови изтребители за Българската армия е свързана с разход между 1,5 и 2 милиарда лева. Разчетите се правят за 12 до 20 самолета в зависимост от цената им. Води се кореспонденция с няколко компании, но реалното стартиране на подобен проект или подписването на споразумение не може да стане по-рано от 2 години, тъй като бюджетът на МО не може да си позволи такъв разход. Лесно е да си направим изводите преди колко много време е залегнал този нерешен и до момента проблем със бойната ни авиация. Защо ли обаче никой не го е решил – може би защото никой не е интересува от националната ни сигурност!
Ако трябва да бъдем честни, единствената добра новина за военните дотук е, че през ноември 2005 г. се започва обсъждане с „Аления аеронаутика“ за редуциране на транспортните самолети „Спартан“ от 8 на 5.



Измамата с офсетовите сделки и истината за „омразните“ кредити

Сделката за хеликоптерите „Кугър“ беше остро критикувана, оспорвана и подлагана на съмнения. Договорът с „Юрокоптер“ е подписан през януари 2005 г. от министър Николай Свинаров. Той е за общо 18 вертолета на обща стойност 358 млн. евро. Сумата не е изцяло изплатена и по време на тройната коалиция.

Като цяло сделките се водят офсетови – споразумение, което предвижда продавачът на определена военна техника да инвестира обратно в страната сума, равна на определен процент от стойността на въоръжението. Например – от безумната сделка с хеликоперите на „Юрокоптер“ цялата сума е 350 млн. евро. От тази сума 255 млн. евро е т.нар. пряк офсет във военната сфера и за поддръжка на доставената техника, а останалите 105 млн. евро – индустриален. Първата, по-голяма сума ще бъде дадена пряко от компанията доставчик за изграждане на хангар на едно от военните летища в България, обучение на летателен и инженерно-технически състав за поддръжка и експлоатация на машините, гаранционно и извънгаранционно обслужване на вертолетите, доставка на резервни части, тестова апаратура и обслужваща техника. По-малката сума от 105 млн. евро ще бъде инвестирана от компании – партньори на „Юрокоптер“ в цивилната българска индустрия: за изграждане на нов завод за алуминиеви продукти, за инвестиция в химическата промишленост и за създаване на директни канали за износ на български стоки. Неясен е друг ключов въпрос – как точно се подбирани партньорите от българска страна за проектите по офсета – например в коя община се изграждат заводите и продукти на кои български предприятия се изнасят. За съжаление нито първата част от сделката става реалност , нито втората.
По това време (2005-2006) още три проекта чакат благословията на икономическото министерство, за да стартират: за ремонт на 18-те хеликоптера Ми-17 и Ми-24, за доставка на близо 13 000 единици колесна автомобилна техника и за покупка на транспортните самолети. „В момента работим по офсетните споразумения и за трите сделки и съвсем скоро те ще бъдат също одобрени „, твърди министър Р. Овчаров.
Изпълнител на проекта на стойност 279.7 млн. евро (от тях 143 милиона са заем) за нова транспортна техника за сухопътните сили, както казахме, е германската „Даймлер Крайслер“. Договорът е подписан през 2004 г., а нейната офсетна програма в първоначалния си вариант предвижда само пряк военен офсет. При проекта на италианската „Аления аеронаутика“ за транспортните самолети предложената офсетна програма е насочена в основната си част към изпълнение на проекти на Министерството на икономиката. Неясна е офсетната програма на израелската „Елбит системс“ – компанията, която подписва договор с военното ведомство за ремонт на 6 вертолета Ми-17 и 12 бойни Ми-24. Стойността на договора е 57 млн. евро. Договорът обаче е прекратен едностранно от МО поради неспазване на сроковете от еврейската фирма.
Колко от тези пари са върнати обратно в държавата, можем сами да си отговорим. Целта на всичко това – като се започне от взимането на заем от банки и се стигне до офсета е цялата верига на неолиберализма, очевидно е бърза печалба на някои лица за сметка на изплащане на дългове от държавата, респ. от данъкоплатците.
В световната история подобен тип дългове са наричат омразни. И на няколко пъти (интервенцията на САЩ в Ирак, кризата в Еквадор и пр.) държавите са отказвали да го изплащат. Като причина за отказ се обявява фактът, че заемите за взимани при предишни управления, които са били откровено антидържавни. Дали е така – няма значение, важното е да се прекратяват договорите и заемите, които са в ущърб на държавата на данъкоплатците.

“Хубавите работи стават бавно”

„Българската армия чака вече цяла година 52 нови джипа „Хамър“, които трябваше да пристигнат от Америка още през 2005-а. Министерството на отбраната бе известено през юли м.г., че в резултат на доброто ни представяне в Ирак САЩ ще отпуснат на България дарение от 15 млн. долара. Тогава по решение на Съвета на началник-щабовете 10 млн. долара от това дарение са отделени за Сухопътни войски, а 5 млн. – за Военновъздушните сили. Генералите решиха със средствата, отпуснати на Сухопътни сили, да бъдат купени хамърите, които основно ще се използват за подразделенията извън територията на страната.
„Явно процедурата е много сложна, тъй като документите за броя и модификацията на джиповете беше връщана неколкократно в конгреса на САЩ“, обясни закъснението пред „Сега“ началникът на Генералния щаб ген. Златан Стойков.“

В. „Сега“ от 4 септември 2006 г.



Доказателства за антибългарска политика

В началото на 2006 г. министърът на отбраната съобщава няколко новини. Първата е, че въпреки протестите на целия български народ авиобаза „Безмер“ и полигон „Ново село“ са определени за съвместно използване с американските въоръжени сили (прословутите американски бази, срещу които застава целият народ). Втората – че към 2015 г. военнослужещите трябва да наброяват 36 000. И третата – че МО гледа с голямо внимание на социалната страна на професионализацията, тъй като имало картотекирани над 15 000 нуждаещи се от жилища.
Дори само тези три правителствени решения са достатъчни, за да покажат цялото лицемерие и антибългарска политика на управляващите!
Правителството на тройната коалиция се отчита за изминалата 2005 година по следния начин: Учебните бази във Велико Търново и Шумен минават в подчинение на Националния военен университет. Сдадени са 9 войскови обекта, преподчинени са 18. (бел.ред. – това води до опразване на военни имоти). През тази година продължава изпълнението на „План 2015? в частта му за 2006 г. – за организационното изграждане на Сухопътните войски. Предстои разформирането на трите командвания и три батальона. Ще се реорганизират Главният щаб, командването на Силите за специални операции, батальонът за обслужване, топогеодезичната част, управленията на карловската и казанлъшката механизирана бригада, на 2-ра лекопехотна бригада, бригадата Специални сили и други подразделения. Преподчиняват се всички поделения от командванията. Предислоцират се самоходен дивизион и щабни подразделения от Карлово в Казанлък, а други в Плевен и Шумен.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 1

  1. #1
    Boy-scout 7th Cavalry 22 окт 2012, 14:29
     
    0
     
    0

    Браво другари и господа атакисти! Сетихте се за разгрома на армията. След като 3 (три) години подкрепяхте безумните "бели книги" и "планове" на Аню Ньойски в парламента. It's too late! Късно е за предизборни номера, чадо!

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка