Горещи новини
- Секретна мисия на ракетата Minotaur IV
- Москва протестира срещу Токио заради планове за тренировъчна стрелба до руските граници
- Американската армия ще инвестира в производството на разузнавателни аеростати
- Зеленски обяви готовността си да купи от САЩ 10 системи за противовъздушна отбрана Patriot
- Гърция подписа договор за закупуване на противокорабни ракети MM40 Exocet Block.3C
- До 9 май летищата в Санкт Петербург и Волгоград ще бъдат преименувани на Ленинград и Сталинград
- САЩ не подкрепиха плана на Израел за удар по ядрените съоръжения на Иран
- Нова награда за човек от екипа на „Клуб КРИЛЕ“
- 2024 г. - рекордна за гражданската ни авиация - отзиви от 23-ата среща на българската гражданска авиация (ГОЛЯМА ГАЛЕРИЯ)
- /ВИДЕО/: Песков заяви, че новите региони са неразделна част от Русия

В „SEESIM 12“ участват десет страни от Югоизточна Европа: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Италия, Черна гора, Сърбия, Македония, Украйна, и щабът на Многонационалната бригада "Югоизточна Европа" (SEEBRIG). Други участници са Швеция, като поддържаща страна; Грузия като наблюдател; редица неправителствени и международни организации, като INTERPOL, EUROPOL, EADRDCC и др. От страна на НАТО участват щабът на Съюзното командване по трансформациите (HQ SACT) - Норфолк, щата Вирджиния, Съвместният военен център (JWC-Ставангер, Норвегия), Съвместният център за подготовка на силите (JFTC-Бидгошч, Полша) и Центърът за усъвършенстване по моделиране и симулации на НАТО (M&S COE-Рим, Италия).

Учението се провежда от 15 до 19 октомври в Националния военен учебен комплекс “Чаралица”, във ВА “Г.С.Раковски” и в Оперативния център за извънредни ситуации, формиран под ръководството на МВР. Ежедневно се осъщестява видеотелеконферентна връзка с националните центрове, разположени в столиците: Белград, Киев, Подгорица, Рим, Сараево, Скопие, София - Военна академия “Г.С.Раковски”, Тирана и Загреб, както и щаба на SEEBRIG в Лариса, Гърция.
Директор на учението е директорът на дирекция „Операции и подготовка” в Министерството на отбраната, бригаден генерал Марин Начев.
„SEESIM 12“ е шестото по ред учение в такъв формат и първото, в което се използват средства, предоставени от НАТО, включително компютърни модели за планиране и провеждане на учения от този тип. По време на учението България изпитва нови информационни технологии и тества симулационни системи, предназначени да повишат ефективността на гражданските и военните структури в региона в отговор на природни и причинени от човека бедствия.
Целта на „SEESIM 12“ е установяване и експериментиране на система от взаимни връзки и процедури между държавите от региона за улесняване и ускоряване на процеса по искане и оказване на помощ в случай на природни бедствия и терористични атаки.
Сценарият на учението е фиктивен и се основава на поредица от кибератаки срещу правителствата на страните в Югоизточна Европа, последвана от биологична и химическа терористични атаки, както и големи природни бедствия. Като резултат тези събития водят до срив на комуникациите и причиняват много човешки жертви. В отговор се активират националните кризисни центрове на страните-участнички и инженерното подразделение на Многонационалната бригада "Югоизточна Европа" (SEEBRIG).
От българска страна, сценарият е разработен от експерти в отдел „Учения и тренировки” на дирекция “Операции и подготовка” в Министерството на отбраната, с активното участие и на специалисти от различни министерства и ведомства.

Съгласно учебния сценарий (без реални действия на войски и хора) в подпомагане на населението и за ликвидиране на последствията от причинените бедствия, от Въоръжените сили на Република България са участвали към 300 военнослужещи и цивилни служители, техника - към 50 единици.
Включили са се два медицински екипа от Военномедицинския отряд за бързо реагиране към ВМА. Участвала е тежка пътно-строителна техника за осигуряване на достъп до аварирали далекопроводи за нуждите на ЧЕЗ. Вертолети са извършвали въздушно разузнаване над бедстващи райони. Развърнати са били полева болница и палаткови лагери. Извършени са действия на кораби от ВМС за подпомагане на аварирал пътнически кораб.
Днес, 19 октомври в Националния военен учебен комплекс "Чаралица" се провежда Ден за високопоставени гости и представители на медиите.
Други публикации
Напиши коментар