Горещи новини
- Секретна мисия на ракетата Minotaur IV
- Москва протестира срещу Токио заради планове за тренировъчна стрелба до руските граници
- Американската армия ще инвестира в производството на разузнавателни аеростати
- Зеленски обяви готовността си да купи от САЩ 10 системи за противовъздушна отбрана Patriot
- Гърция подписа договор за закупуване на противокорабни ракети MM40 Exocet Block.3C
- До 9 май летищата в Санкт Петербург и Волгоград ще бъдат преименувани на Ленинград и Сталинград
- САЩ не подкрепиха плана на Израел за удар по ядрените съоръжения на Иран
- Нова награда за човек от екипа на „Клуб КРИЛЕ“
- 2024 г. - рекордна за гражданската ни авиация - отзиви от 23-ата среща на българската гражданска авиация (ГОЛЯМА ГАЛЕРИЯ)
- /ВИДЕО/: Песков заяви, че новите региони са неразделна част от Русия

Две паметни плочи на героите от Балканската война и създатели на българската военна авиация Радул Милков и Продан Таракчиев и на доброволката в полевата болница и първата жена участвала в боен полет Райна Касабова бяха открити на 16 октомври в хасковското село Узунджово.
ВИДЕО:
http://haskovo.info/index.php?option=com_content&task=view&id=22095&Itemid=2
Възпоменателните знаци са монтирани в Мемориалния комплекс "Нашето летище Узунджово" в центъра на селото.
Полковник Радул Милков е военен пилот, а капитан Продан Таракчиев участва в Балканската война като наблюдател. На 16 октомври 1912 г. двамата заедно извършват първия боен полет в историята на българската авиация като пускат бомби над Одрин.
По време на Балканската война Райна Касабова е едва на 15 години и служи като доброволка в полевата болница край Одрин. На 30 октомври 1912 г. тя взема участие в боен полет със самолет "Воазен", което я прави първата жена в света, участвала в боен полет. Излитат от Аеродрум Мустафа паша, като полетът им продължава 43 минути.
От самолета Райна хвърля позиви с призив за спиране на кръвопролитията над позициите на противника в Одрин. На нейно име е кръстен и ледник Касабова на Земя Греъм в Антарктика.
"Работата в авиацията е много трудна и всеки, който реши да й отдаде живота си трябва да го знае", каза със сълзи в очите председателят на инициативния комитет, изградил мемориалния комплекс - Стоил Костов. Самият той има зад гърба си 38 години служба в авиацията. През това време е загубил и най-добрите си приятели, оставили жените и децата си, за да охраняват границите на България.






Други публикации
Напиши коментар