Горещи новини
- ГОРЕЩО: Парадът за 6 май ще бъде открит от вертолет Ми-17 с националния флаг, ескортиран от 2 вертолета AS532AL Cougar
- ГОРЕЩО! Прeзидентът Владимир Путин обяви 3-дневно примирие за 9 май 2025 г.
- Търговската служба на САЩ и Американската търговска камара гостуваха на Морско училище
- ВА „Г. С. Раковски“: Връчване на удостоверения на специализанти във факултет „Командно-щабен“
- НВИМ ПРЕДСТАВЯ ТРЕТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА „БЪЛГАРСКИТЕ ГЕНЕРАЛИ 1878 – 1946“
- Armymedia.bg: Участието в натовски учения мотивира войника
- Armymedia.bg: Благотворителна инициатива на служители от личният състав на Военно окръжие II степен-Ловеч за опазване на паметника-чешма на загиналите във войните
- Otbrana.com: Бригаден генерал Божидар Бойков ще командва парада на 6 май
- Otbrana.com: Книга за 69 български генерали, участвали в 5 войни, представят утре
- Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава

Програмата в София
1. Тържествен ритуал за полагане на венци и цветя на “Алея на парашутиста” от 10.00 ч. на 18.10.2012 г.
2. Тържествен ритуал за полагане на венци и цветя паметника на героите – парашутисти на площад “Народно събрание” – от 12.15 ч. на 18.10.2012 г. на площад «Народно събрание».
Програмата в Пловдив
1. От 09.50 до 10.20 часа среща на командването и личният състав от 68 бригада специални сили с ветерани парашутисти (офицери, сержанти и войници).
2. В 10.30 часа общ строй за целия личен състав на бригадата.
3. Прочитане на поздравителни адреси и заповеди за награждаване.
4. Полагане на венци на паметната плоча на загиналите военнослужещи от бригадата пред параклиса „Свети Йоан Рилски Чудотворец”.
5. От 11.10 часа до 12.20 часа за гостите на празника са предвидени, показ на въоръжение, снаряжение, и демонстрация на бойни техники и умения на военнослужещите от бригадата.

На 18 октомври – „Деня на военния парашутист” се навършват 68 години от първия боен ден на парашутната дружина.
На 18 октомври, преди 68 години още в първия си боен ден Парашутната дружина, включена в състава на Първа българска армия, проявява изключителен героизъм и с цената на 35 свидни жертви и 65 ранени овладява силно укрепения район при Стражин.
Бойният път на парашутната дружина започва от височината Стражин, преминава през Страцин, Старо Нагоричане и Куманово и по-късно, през Унгария до Австрийските Алпи и е белязан с примери на героизъм и себеотдаване. Цената на победния марш и извоюваната слава е изключително висока – 59 убити парашутисти.

Този трагичен 18 октомври 1944 г. не е забравен от другарите на загиналите. Нещо повече - почитта към героите е предадена на поколенията заедно с високия боен дух и непрекъснатия стремеж към все по-висок професионализъм. Признателността на следващите поколения военни парашутисти превърна трагичния ден в празничния 18 октомври.
Днес, девизът на 68 бригада „Специални сили“, която е наследник на парашутната дружина е: „Там, където другите не могат“.
68 бригада „Специални сили“ следва заветите на своите предшественици и поддържа авторитета си с престижно представяне в различни международни и национални учения, както и в спортни състезания и съревнования, с което се явява достоен наследник на парашутната дружина и на тези, които поставиха основите на военния парашутизъм измежду първите нации в света.
Военният парашутист полковник Костадинов дари унифорвата си на НВИМ
Otbrana.com
Живата легенда на военните парашутисти полковник от запаса Никола Костадинов подари на Националния военноисторически музей свои лични вещи и снимки в навечерието на Празника на парашутистите в България.

Идеята по този начин да започнат тържествата за отбелязване на Празника и 68-та годишнина от първия боен ден на Парашутната дружина е на полковник Димитър Шивиков, началник на отдел „Специални сили” в Командването на Сухопътни войски, и Съюза на парашутистите в България. Полковник Шивиков подчерта, че мястото на тези реликви е именно в НВИМ, защото тук се „съхранява и поддържа българската патриотична идея.”
Дарението включва униформа, снимки, плакети, възпоменателен боен лист, издаден по случай 40-годишнината от боевете в заключителната фаза на Втората световна война. На снимките могат да се видят: ефрейтор Никола Паскалев, картечар от 1-ва рота на Парашутната дружина, геройски загинал в боя при Стражин, Асен Шарков и Петко Йотов – основатели на парашутния спорт у нас, отделението на подпоручик Никола Костадинов след тренировъчен десант на летище Враждебна (1943 г.).
Дарението беше прието с благодарности от заместник-директора на музея д-р Даниела Цанкова-Ганчева.
„От сърце и душа го давам” – сподели полковник от запаса Никола Костадинов и разказа за първия бой на Парашутната дружина на 18 октомври 1944 г. при Стражин. В този бой дружината в състав 429 души претърпява загуби от 35 убити и 65 ранени. Тази дата се чества в годините като Празник на парашутистите в България.
Полковник от запаса Никола Костадинов е роден през 1922 г. в Казичене. На 21 години постъпва в Парашутната дружина и първоначално служи на летище Враждебна. През 1942 г. постъпва в Парашутното училище в Брауншвайг, Германия. През Втората световна война е поручик, адютант на Щаба на Парашутната дружина. Участва в боевете при Стражин, Страцин и Куманово. Кавалер на ордена „За храброст”, дългогодишен председател, а сега почетен председател на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите и член на изпълнителното бюро на Централния управителен съвет на Съюза на ветераните от войните.
Други публикации
Напиши коментар