Горещи новини
- Сблъскаха се два самолета на френските ВВС
- В Турция успешно тестваха нова крилата ракета по надводна цел
- Пилоти от морската авиация на руския Северен флот тренираха дозареждане с гориво над Колския полуостров
- Британски Eurofighter кацнаха в Малборк, Полша
- Още една полска механизирана бригада получи САУ K9A1 Thunder
- Тръмп нарече изтичането на информация за ударите по Йемен „незначителен проблем“
- САЩ и Украйна се договориха да разработят механизъм за забрана на атаки срещу енергийни съоръжения /ВИДЕО/
- Премиерът на Дания: Тръмп е сериозен за Гренландия. Оказването на натиск върху Гренландия и Дания е неприемливо
- /ВИДЕО/: Екипаж на хеликоптер Ка-52М нанесе удари по личен състав и техника на ВСУ в Курска област
- Лавров нарече лидерите на ЕС мечтатели за идеята за изпращане на войски в Украйна
В Индия започна обратното броене за отчитане времето до старта на първата първа балистична междуконтинентална ракета „Агни-5”. Изстрелването е планирано да се осъществи в периода 18-24 април от ракетния център в източния щат Ориса, намиращ се в района на Бенгалския залив. При успешно изпитание Индия ще се нареди заедно със САЩ, Русия и Китай, разполагащи с подобно ракетно въоръжение. „Агни-5” ще може да поразява цели в по-голямата част на Азия, както и да достигне до северните райони на Китай, а също и до Европа.
При първия опит ракетата ще се изстреля за достигане на максималната далечина от 5000 км. Ако всички изпитания на тристепенната ракета с твърдо гориво протекат успешно, то след три години „Агни-5” ще постъпи на въоръжение в индийските сили за ядрено сдържане.
Теглото на "Агни-5" достига до 50 т, дължина - 17,5 м, диаметър - 2 м, масата на ядрената бойна глава – 1 т. Ракетата може да се бъде и с разделящи се бойни глави, всяка с индивидуална система за насочване за поразяване на няколко цели, както и с ‘лъжливи’ бойни глави за преодоляване на ПРО на противника.
Подобни ракети вече са приети на въоръжение в Китай, който ги е разположил в Тибет и други райони, позволяващи да достигнат цели в северните и средни части на Индия.
Други публикации
Напиши коментар
Франция също разполага с междуконтинентални балистични ракети.
От друга страна ракети със радиус до 5500 км се водят със среден радиус и влизат в обхвата на договора за забрана малкия и средния радиус. Не знам дали Индия е страна по договора и дали , в рамките на майтапа, можем да очакваме да я домократизират набързо.
Договорът, забранява разпространението и съдействието при разработка от трети страни, но не и самостоятелното конструиране. Тоест Индия, може сама да си създаде за собствени нужди подобна ракета, но няма право да я продава да други държави, нито да им помага те да разработят такава.
Относно демократизацията на Индия. Ами те са си доста демократични, т.е. нямат огромни залежи на петрол и имат мощна армия :D