Горещи новини
- ГОРЕЩО: Парадът за 6 май ще бъде открит от вертолет Ми-17 с националния флаг, ескортиран от 2 вертолета AS532AL Cougar
- ГОРЕЩО! Прeзидентът Владимир Путин обяви 3-дневно примирие за 9 май 2025 г.
- Търговската служба на САЩ и Американската търговска камара гостуваха на Морско училище
- ВА „Г. С. Раковски“: Връчване на удостоверения на специализанти във факултет „Командно-щабен“
- НВИМ ПРЕДСТАВЯ ТРЕТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА „БЪЛГАРСКИТЕ ГЕНЕРАЛИ 1878 – 1946“
- Armymedia.bg: Участието в натовски учения мотивира войника
- Armymedia.bg: Благотворителна инициатива на служители от личният състав на Военно окръжие II степен-Ловеч за опазване на паметника-чешма на загиналите във войните
- Otbrana.com: Бригаден генерал Божидар Бойков ще командва парада на 6 май
- Otbrana.com: Книга за 69 български генерали, участвали в 5 войни, представят утре
- Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава

Екваториална Гвинея на 3 февруари официално прие в бойния състав на флота 2500-тонната корвета „Бата” (б/н 047), съобщава „Джейнс неви интернешнл”.
Строителството на кораба „Бата” (първоначално класифициран като проект „Касатка”) е завършено в българската корабостроителница „Делфин” през ноември 2011 година. Тогава се съобщаваше, че корабът е предназначен за литовска компания, като след завършване на строителството е регистриран под флага на Коморските острови. Международната морска организация е класифицирала кораба като спасителен съд, независимо, че е бил въоръжен. Според „Джейнс”, въоръжението на кораба е били монтирано в Украйна.
Корветата „Бата” има дължина 107,3 м и развива максимална скорост до 25 възла. Според фотографиите от кораба, полетната палуба има дължина почти 30 метра (способна да приема вертолет Ка-29), под която са разположени два рампови хангара за моторни лодки.
Въоръжението включва 76-мм артилерийска установка (АУ) АК-176 и две 30-мм АУ АК-630 в носовата част, два кърмови дистанционно управляеми бойни модула „Катран-М” с 30-мм оръдия ЗТМ-1 и ПТРК „Барьер”. Артилерийските установки, по всяка вероятност са снети от изведени от състава на ВС на Украйна кораби и отремонтирани в севастополската компания „Импульс-2”.
Според украински източници, монтираните РЛС са от серията „Каскад” или „Дельта-М” на киевския институт „Квант-Радиолокация”. За управление на въоръжението на тавана на мостика е монтирана оптико-електронна система.
Други публикации
Напиши коментар