Горещи новини
- ГОРЕЩО: Парадът за 6 май ще бъде открит от вертолет Ми-17 с националния флаг, ескортиран от 2 вертолета AS532AL Cougar
- ГОРЕЩО! Прeзидентът Владимир Путин обяви 3-дневно примирие за 9 май 2025 г.
- Търговската служба на САЩ и Американската търговска камара гостуваха на Морско училище
- ВА „Г. С. Раковски“: Връчване на удостоверения на специализанти във факултет „Командно-щабен“
- НВИМ ПРЕДСТАВЯ ТРЕТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА „БЪЛГАРСКИТЕ ГЕНЕРАЛИ 1878 – 1946“
- Armymedia.bg: Участието в натовски учения мотивира войника
- Armymedia.bg: Благотворителна инициатива на служители от личният състав на Военно окръжие II степен-Ловеч за опазване на паметника-чешма на загиналите във войните
- Otbrana.com: Бригаден генерал Божидар Бойков ще командва парада на 6 май
- Otbrana.com: Книга за 69 български генерали, участвали в 5 войни, представят утре
- Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава

ПРЕДСТОИ РЕШАВАЩА ЗА ФЛОТА ГОДИНА
Контраадмирал Румен Николов – командир на ВМС,
пред списание „Клуб ОКЕАН”, едно интервю на В. Димитров

Господин контраадмирал, с какви чувства и амбиции поехте командването на българските ВМС?
Удовлетворен съм, че безсънните нощи по бойните кораби, интензивните плавания, усилията, полагани през 32-те години офицерска служба от командир на бойна част до заместник-командир на ВМС са давали натрупващ се резултат. Съществена негова страна са знанията, които дава многостепенната система за обучение, опитът, натрупван на различни длъжности, дейности и области, всяка от които съм смятал за значима. Очевидно това е било забелязвано и оценявано, което е обнадеждаващо за всички офицери, в това число и за днешните лейтенанти, посветили са на военноморската кариера. Струва си да се носи „адмиралския жезъл”. Себедоказването обаче има и една друга задължителна страна – помощта на колегите, изпълнителността и труда на подчинените. Ако всички ние имаме еднакво чувство за отговорност, давам си сметка, че моята сега се различава по обхват и последствия. Затова имам ясни амбиции – надграждане на достигнатото, развитие на процесите, в които и досега имах възможност да участвам, защита на институцията ВМС, извеждането им до оптимално състояние, адекватно на съвременните реалности, задачи и финансови възможности.
Каква част от плановете за развитие на ВМС трябва да бъде изпълнена през 2012 година?
Военноморската част на Плана за развитие на Въоръжените сили през 2012 г. има два етапа. През юли е преструктурирането на два дивизиона, а през ноември – на ВМС като цяло, т.е. една военноморска база с два пункта за базиране, както и на други два дивизиона. До завършването му на 1 ноември този процес ще засегне общо около 500 длъжности от списъчния им състав. Отчитайки непопълнението и естествения кадрови процес, разчетите и очакванията са над 90% от хората, чиито формирования се преустройват, да получат различни възможности и за по-нататъшна реализация в рамките на ВМС.
В какви по-крупни учения по бойната подготовка ще участват военните моряци?
Основен акцент на бойната подготовка е традиционното учение на нашите ВМС от типа „Бриз”, в което през юли се очаква да участват още фрегатната и противоминна Постоянни групи на НАТО в Средиземно море. В активациите на Оперативната група за военноморско сътрудничество в Черно море БЛЕКСИФОР през април ще се включим с противоминен или патрулен кораб, а през август – с фрегата. Наш кораб ще бъде също така част от групата, осъществяваща операцията „Актив Индевър” в Източното Средиземноморие. Във връзка и с преструктурирането на ВМС тактическите учения на военноморските бази ще бъдат съвместени в едно учение през август – септември, част от което пък ще бъде осигуряването на традиционните стрелби на армията от полигон Шабла. Планирано е участие на наши кораби в двустранно противоминно учение, на което водеща страна през тази година са румънските ВМС. Идеята е то да бъде съвместно с Постоянната противоминна група на НАТО, на което минният ловец „Цибър” да бъде сертифициран на второ ниво. Резервен вариант е той да бъде сертифициран на турското противоминно учение „Нусрет” през есента. Тогава с натрупване във времето ще имаме пълен комплект кораби, сертифицирани по стандартите на НАТО – фрегатите „Дръзки” и „Верни” и противоминните кораби „Прибой” и „Цибър”.
Други публикации
Напиши коментар