Горещи новини
- БТА: Комисията по отбрана подкрепи на второ четене придобиването на оборудване за комуникационна сигурност за новостроящите се кораби за ВМС
- „МТГ Делфин“ АД отваря вратите си за студенти и преподаватели от ТУ-Варна
- Хирурзи от Хърватия учат „златния стандарт“ във ВМА
- Заместник-министър Мария Ангелиева прие копия на акредитивните писма на посланика на Кралство Норвегия Н. Пр. г-жа Хилде Свартдал Лунде
- Armymedia.bg: Европейската отбрана и сигурност: Нови предизвикателства и перспективи за България
- Armymedia.bg: Водолазeн сбор във водите на Дунав тренират и новоназначени военнослужещи
- Вторият отбор на СОБТ е победителят в благотворителния турнир по стрелба
- Държавният глава: България и Северна Македония са в траур за загиналите младежи при пожара в Кочани и споделят обща надежда за бързо възстановяване на пострадалите
- Среща на управленско ниво се състоя между службите за борба с организираната престъпност на България и Норвегия
- Министър Дилов: В рамките на европейските инициативи българската отбранителна индустрия има възможност да заеме стратегическо място

pan.bg
В Литва е изчислено, че осигуряването на охрана на подводните енергийни кабели изисква страната да похарчи повече от 30 милиона евро. Литовските власти очакват да получат тази сума от Европейския съюз. Това заяви министър-председателят на балтийската република Гинтаутас Палуцкас.
„Реалната нужда от охрана на критичната инфраструктура на морските кабели, която се изчислява, като се вземе предвид настоящата ситуация, е от 32 милиона до 34 милиона евро“, каза Палуцкас, цитиран от ТАСС.
Както заяви литовският премиер след среща с ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която беше във Вилнюс, тази сума е отпусната за физическа и технологична защита на кабелите.
Литва, както отбеляза Палуцкас, разчита тези средства да дойдат в страната от Европейския съюз, но засега балтийската република „може да използва собствените си финансови ресурси“.
В същото време ръководителят на литовското правителство добави, че трябва да се вземе политическо решение по този въпрос и това трябва да стане „възможно най-бързо“.
Припомняме, че на 26 януари беше повреден оптичен кабел между Латвия и Швеция, който се намираше на дълбочина 50 метра. След щетите латвийският премиер Евика Силина съобщи за контакт с НАТО във връзка с инцидента. Както по-късно съобщи пресслужбата на шведската прокуратура, повредата на комуникационния кабел, минаващ по дъното на Балтийско море, не е в резултат от саботаж.
Източник: ren.tv Снимка: © РЕН ТВ
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар