БТА: Вярвам, че взаимоотношенията между България и Аржентина ще стават по-добри, каза президентът на Антарктическата академия на Аржентина

Pan.bg 19 окт 2024 | 21:34 views (816) commentaries(0)
img ''Вярвам, че бъдещето, което ни очаква, е блестящо и нашите взаимоотношения ще стават по-добри". Това каза контраадмирал о.з. Марсело Тарапов, президент на Антарктическата академия в Аржентина, който бе водещ на конференцията ''Аржентина и България на Антарктида. Приятелство и синергия, стъпка отвъд границите на сътрудничеството''. Събитието, организирано от посолството на Аржентина в България, се състоя днес в Софийския университет ''Св. Климент Охридски''.

''Очаква се кметът на Варна да пътува до Буенос Айрес, за да участва в церемонията по побратимяване на Мар дел Плата и Варна, което се надявам, че ще даде допълнителен тласък за сближаването на нашите държави и за в бъдеще'', каза още контраадмирал о.з. Марсело Тарапов.

На събитието присъстваха посланикът на Република Аржентина в България Алехандро Сотнер Мейер, проф. Ренета Божанкова, зам.-ректор по въпросите на международното сътрудничество на Софийския университет (СУ) ''Св. Климент Охридски'', представители на посолството на Аржентина в България, университетски преподаватели и студенти.

РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >

Проф. Ренета Божанкова направи кратко приветствие от свое име и от името на ректора на СУ проф. д-р Георги Вълчев.

Тя изрази удовлетворението от темите, които засяга конференцията, както и от възможностите за бъдещо сътрудничество

''Надяваме се, че общите проекти и бъдещите цели ще ни водят по пътя на взаимното опознаване на народите, подкрепянето на връзките между институциите и хората, развитието на академичните контакти. Надяваме се, че тези контакти ще се развиват успешно и напред във времето, както са се развивали десетки години назад, в името на знанието за историята, културата, днешния ден и бъдещето на България и Аржентина'', каза проф. Ренета Божанкова.

Посланикът на Аржентина в България Алехандро Сотнер Мейер отбеляза, че за него е чест да бъде тук, в Софийския университет, който е храм на познанието.

''Сигурен съм, че сътрудничеството между нашите две държави – Аржентина и България, ще бъде ползотворно и за в бъдеще'', добави посланик Мейер.

Директорът на Българския антарктически институт (БАИ) проф. Христо Пимпирев бе възпрепятсван да присъства на събитието поради служебен ангажимент в чужбина, но отправи видео приветствие към гостите.

''Нашите контакти продължиха дълго през тези 30 години, като се задълбочаваха все повече и повече. Българските нови къщи, които са в Антарктида, са изцяло изградени вследствие на помощта на аржентинските ни приятели'', каза в приветствието си проф. Пимпирев.

Той отбеляза, че българо-аржентинските отношения за изследване на Ледения континент започват през 1994 година.

''Основната къща, в която живеем и работим на Антарктида, е именно аржентинска конструкция, както и двете пирамидални къщи, които също са дело на аржентински архитекти'', отбеляза директорът на БАИ.

По думите му българският научно-изследователски кораб успява да достигне до ледените води на Антарктида, именно благодарение на аржентинските военноморски сили - тяхната логистика, помощ за зареждане на гориво и други.

''Благодарни сме за сътрудничеството с аржентинските учени, с аржентинските логистици, военноморски и военновъздушни сили'', каза директорът на БАИ.

Презентацията на контраадмирал о.з. Марсело Тарапов включваше кратък исторически преглед за това как Аржентина стига до Антарктида и кои са първите й стъпки на Ледения континент. Той разгледа и развитието на отношенията между двете държави за изследването на Антарктида.

Контраадмирал Тарапов акцентира, че аржентинското присъствие в Антарктида е непрекъснато вече повече от 120 години. Аржентина управлява 13 антарктически бази, от които седем постоянни и шест временни.

Проф. д-р Нешо Чипев, член на Управителния съвет на Българския антарктически институт, проследи историята на българското заселване на Ледения континент и разказа за началото на българските научни изследвания, както и първите моменти от сътрудничеството между двете държави.

Той обясни, че България развива активна дейност на Антарктида от почти 60 години. Българската антарктическа база бележи началото си от края на 80-те години на 20-и век, като в момента разполага с нова лаборатория, пресклуб на БТА, поща и православен параклис.

Капитан II ранг Николай Данаилов, първият командир на българския научно-изследователския кораб ''Св. св. Кирил и Методий'', представи сътрудничеството между аржентинските и българските военноморски сили, както и някои от най-интересните моменти от работата на кораба.

В края на събитието бе открита фотографската изложба ''Аржентина и България на Антарктида. Две истории и едно приятелство''.

/АКМ/

В Софийския университет се състоя конференция, посветена на сътрудничеството между Аржентина и България на Антарктида. Снимки: Минко Чернев/БТА

Повече информация и снимки тук:

https://www.bta.bg/bg/news/lik/762844-vyarvam-che-vzaimootnosheniyata-mezhdu-balgariya-i-arzhentina-shte-stavat-po-do



Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!


БТА: Вярвам, че взаимоотношенията между България и Аржентина ще стават по-добри, каза президентът на Антарктическата академия на Аржентина

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/3 СЛЕДВАЩА СНИМКА


Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка