Горещи новини
- /ВИДЕО/: МО на РФ показа кадри от освобождаването на Горнал
- Руската армия завърши разгрома на ВСУ в района на Курск: Как бойците освободиха региона /ВИДЕО/
- При взрив в пристанище в Южен Иран загинаха четирима души, 516 са ранени /ВИДЕО/
- САЩ намаляват подкрепата за киберсигурност за Украйна
- Три бургаски пристанища получиха престижнното еко отличие "Син флаг"
- Отборът на 61-ва Стрямска механизирана бригада е победител в шампионата по тактическа стрелба в динамични условия на Сухопътните войски
- В 61-ва Стрямска механизирана бригада се проведе заключителния етап от подготовката на ученици от клуб „Приятели на армията“
- Семинар за разпознаване и предотвратяване на заплахи, насочени към военни обекти, организира Служба „Военна полиция“
- Министърът на отбраната Атанас Запрянов и посланикът на Словения Н. Пр. Наташа Бергел обсъдиха възможностите за сътрудничество в областта на отбраната
- Министърът на отбраната Атанас Запрянов и председателят на Софийски форум за сигурност Йордан Божилов подписаха Меморандум за сътрудничество

Европа трябва да положи повече усилия за интегрирано морско разузнаване, за да се пребори с трафика на наркотици и хора. Това заяви еврокомисарят по риболов и морско дело Джо Борг, цитиран от агенция Ройтерс. Той предложи два пилотни проекта в тази посока.
"Нуждаем се от много по-добре структуриран подход към международната престъпност", заяви той пред журналисти. "Не става дума за единна европейска брегова охрана, но това е стъпка за борба с общи предизвикателства".

От 2010 г. ще започне да се изпълнява пилотен проект за средиземноморското и атлантическото крайбрежие на Европейския съюз (ЕС). Проектът ще насърчава страните от ЕС, риболовците и пътуващите по море да споделят разузнавателна информация чрез действащата в момента европейска система за комуникация "Сейфсийнет". Тя беше въведена след катастрофата на петролния танкер "Ерика" край бреговете на Франция през 1999 година.
Очаква се обменът на информация за нелегалната имиграция да ограничи разходите и да помогне да бъдат запълнение пропуските в системата за надзор на корабоплаването в европейски води, дължащи се на липсата на координация между страните членки. "Ако умножите броя на държавите членки по броя на агенциите, които се занимават с имиграцията, ще получите умопомрачително число", обясни Борг.
Нелегалната имиграция е основен приоритет за страни като Италия, която въведе строги мерки под ръководството на премиера Силвио Берлускони. Миналата година в Италия по море пристигнаха около 36 900 нелегални имигранти, припомня Ройтерс.
В същото време в района на Северно море, където вече редовно се обменят разузнавателни данни, ще бъде задействан втори пилотен проект. Неговата цел е да се разпространи практиката разузнавателните кораби и сателитите да се използват съвместно от страните от ЕС, за да се обменя информация за нелегални дейности. Класифицираната информация ще се обменя пряко от националните служби за отбрана, а некласифицираната ще се предава чрез "Сейфсийнет"

Пиратството в райони като сомалийското крайбрежие също може да бъде ограничено, благодарение на европейски кораби, използващи системата за обмяна на данни "Сейфсийнет", смята Борг. Той се опасения, че пиратите може да нападнат европейски рибарски кораби. В момента сомалийските пирати държат в плен испански траулер и искат като откуп освобождаването на двама техни събратя, пленени по-рано този месец от испанския флот, обяснява агенцията.
Други публикации
Напиши коментар