Горещи новини
- ГОРЕЩО: Парадът за 6 май ще бъде открит от вертолет Ми-17 с националния флаг, ескортиран от 2 вертолета AS532AL Cougar
- ГОРЕЩО! Прeзидентът Владимир Путин обяви 3-дневно примирие за 9 май 2025 г.
- Търговската служба на САЩ и Американската търговска камара гостуваха на Морско училище
- ВА „Г. С. Раковски“: Връчване на удостоверения на специализанти във факултет „Командно-щабен“
- НВИМ ПРЕДСТАВЯ ТРЕТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА „БЪЛГАРСКИТЕ ГЕНЕРАЛИ 1878 – 1946“
- Armymedia.bg: Участието в натовски учения мотивира войника
- Armymedia.bg: Благотворителна инициатива на служители от личният състав на Военно окръжие II степен-Ловеч за опазване на паметника-чешма на загиналите във войните
- Otbrana.com: Бригаден генерал Божидар Бойков ще командва парада на 6 май
- Otbrana.com: Книга за 69 български генерали, участвали в 5 войни, представят утре
- Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава
Крупна далавера на стойност 6 млн. лв. е под наблюдението на варненската военноокръжна прокуратура. Досъдебното производство се води срещу висши служители на министерството на отбраната, които през 2005 г. не изпълнили служебните си задължения по контрола за покупката на 2 главни корабни двигатели тип М-507. 6 млн. лв. са прахосани за моторите, предназначени за корветата „Решителни“ на ВМС, стана ясно от думите на говорителя Данчо Славов. Засега е ясно, че липсват важни документи от доставчика, което пък довело до тежки загуби. При монтирането двигателите, за които са броени милионите, се оказали напълно несъвместими и това наложило свалянето им. Законът сочи, че наказанието за подобни крупни далавери е лишаване от свобода от 1 до 8 г.
Снимка - архив сп."Клуб ОКЕАН"
От военната прокуратура заявиха, че до този момент няма повдигнати обвинения. През 2008 г. делото е било приключено с постановление за прекратяване. През март следващата година военноапелативната прокуратура отменила това постановление, а през август е направено искане до главния прокурор за удължаване срока на разследване, считано от 19 септември т.г.
Чрез ВКП е направено запитване до военните заводи - производители на двигатели в Санкт Петербург и Лиепая, но и досега от там отговор няма. Извършени са 8 огледа на оригиналните документи, разпитани са свидетели, както и представител на „Терем – флотски арсенал“, твърдят от обвинението с пагони. Миналата година е била назначена комплексна химико-трасологична експертиза и е изпратено писмо до катедра „Силови установки“ в Морското училище.
Подробностите бяха оповестени, след като полковник Данчо Данов от Военноапелативната прокуратура съобщи, че към този момент има 36 досъдебни производства, свързани с нарушения в Министерството на отбраната. Той подчерта, че по някои от производствата се работи от три години, както е в случая с корабните двигатели за „Решителни“.
Други публикации
Напиши коментар
И този път никооооййй няма да вкарат в затвора, зашо въобще ги пишете тези работи ... ?!