Горещи новини
- Армията на Пакистан неутрализира 54 бойци на границата с Афганистан
- Генералният комисар на UNRWA на ООН: „Децата в Газа гладуват“
- Баку съобщава за престрелка на азербайджанско-иранската граница
- WSJ: Исландия може да поднови преговорите за присъединяване към ЕС заради политиката на САЩ
- Иран обявяви 28 април за ден на траур заради експлозията на пристанище Шахид Раджаи /ВИДЕО/
- ЧАСТ 3: ИМА ЛИ ПРОМЕНИ В КОРАБНИЯ СЪСТАВ НА ДУНАВСКАТА ФЛОТИЛИЯ СЛЕД СРЪБСКО-БЪЛГАРСКАТА ВОЙНА?
- Armymedia.bg: ЗОВ ЗА ПОМОЩ!
- Armymedia.bg: Зенитно-ракетни специалисти завършиха обучението си в 12-а авиационна база
- МО РФ: Руската армия нанесе удари по складове за боеприпаси на ВСУ със снаряди за РСЗО HIMARS
- САЩ обмислят разполагането на изтребители F-35A в Южна Корея


Пламен Манушев е роден на 16 април 1954 г. Завършил е специалността „Корабоводене” във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” през 1977 г., Военноморската академия в Санкт Петербург през 1986 г., щабния курс в Отбранителния колеж на Холандия и Военноморския команден колеж в САЩ през 1998 г. Служил е като командир на бойна част, помощник-командир и командир на базов миночистач, началник-щаб и командир на дивизион миночистачни кораби. Бил е началник на отделение „Оперативно-бойна подготовка” и заместник-началник на щаба на Военноморската база Варна. След заместник-началник на отдел „Бойна подготовка” в Главния щаб на ВМС, отново се връща във варненската база, където 2 години е заместник-командир, 4 години - началник-щаб и 2 години - неин командир. Звание бригаден адмирал получава през 2002 г., а контраадмирал – през 2005 г. Заместник-началник на Главния щаб на ВМС по операциите е бил 3 години, а заместник-командващ на флота – една. След 2 години на дипломатическа работа – аташе по отбраната на Република България в Лондон, през юли т.г. е назначен за началник на Щаба по подготовката на ВМС.
Контраадмирал Манушев се надява да съхрани съществуването на дивизион подводници
– Господин контраадмирал, с какви чувства и амбиции заехте най-високата флотска длъжност?
– През последните две години в Лондон не се разделях с моя бадж, на който освен звание и фамилия бе изписано „Български ВМС”. Целият ми съзнателен живот досега премина в служба в техен интерес и в интерес на страната. Винаги съм се чувствал като един от военните моряци. Оказаното ми доверие щастливо ме развълнува, сбъдна една моя мечта, което чувствам и като висока отговорност. Такива са всъщност и моите амбиции – да продължавам флотските традиции, делото на предшествениците, да допринасям заедно с хората, с които работя, с цялото военноморско семейство, българските ВМС да са гарант на националната сигурност в морските пространства, да са достоен и пълноценен партньор на съюзниците от НАТО за посрещане на съвременните предизвикателства.
Фрегатата "Смели", стълб на българските ВМС и през 21-и век
Радвам се, че достойни колеги получиха висши офицерски звания и по-високи длъжности, които ме разделиха с някои и срещнаха с други. Доволен съм, че ВМС имат солидно лоби в София – трима адмирали и двама комодори в Щаба на отбраната, президентството и съвместното оперативно командване, че мой заместник е комодор Румен Николов, с когото ни свързва обща служба и приятелство. Имам доверие и уважение към флотския щаб и съм убеден, че човешкият фактор притежава потенциала да преодолява трудности и да постига цели.
– Кои от традициите и достойнствата на ВМС през годините смятате, че и днес са присъщи на военните моряци?
– ВМС са един от първите атрибути на новата българска държавност след Освобождението. Вече 130 години, независимо от превратностите на времето, те са верни на националните интереси и отговорности, независимо от мащабите си, те са достойна част от въоръжените сили на страната. Високият дух, отговорността за службата, задачите, корабът и подчинените са присъщи и на съвременния български моряк. Мъжеството в морската стихия си е чисто флотско, традиционно качество. Вникнали в достойното минало на предците, днешните военни моряци имат мотив за съзнателен професионализъм, другарство и изпълнителност. Верни на традициите, днешните ВМС придобиват нови достойнства – например първопроходство в евроинтеграционните процеси във военната област, стремеж за равноправно професионално съизмерване с колегите от Алианса, високо самочувствие в една по-широка общност в страната и света, защитавано в международни учения и мисии.
– Как ВМС ще посрещнат своя юбилей?
– Отбелязването на юбилея следва установилата се през годините традиция, която включва и няколко нови елементи. За десети пореден път различни начинания стартират в Русе – люлката на военното ни морячество, преминават през основните крайбрежни общини, за да достигнат своя апогей в края на Седмицата на морето, в неделното утро на 9 август на Морската гара във Варна. Предстои полагане на венци на военни паметници (за първи път на устието на река Ропотамо на матрос Костадин Георгиев, загинал през 20-те години на миналия век), концерти на Представителния духов оркестър на ВМС, общофлотска спартакиада по морски спортове, в която за трети пореден път надпреварата с „Ял-6” е кръг от държавното първенство по ветроходство. ВМС са съорганизатори на 69-ото издание на маратона Галата-Варна, както и на провеждащия се, за пръв път, в нашия град, старт (четвърти за годината) на Световната купа по плувен маратон на 10 km „Варна 2009”, на 8 август в залива. Традиционно е събранието-концерт, тържественото вдигане на флаговете на бойните кораби и присвояването на първо офицерско звание на випускниците на Морското училище. За първи път във Варна, в неделния следобед, ще се проведе церемонията по поредната смяна на командването на „БЛЕКСИФОР“”. Българските ВМС за втори път (за първи през 2003 г. в Бургас) поемат за една година командването на оперативното съединение на черноморските държави, чиито кораби ще бъдат открити за посещение от граждани.
Празнично осветените кораби във Варненския залив по време на 130-ата годишнина на ВМС
– Каква е ролята на ученията от типа „Бриз” за подготовката на българските ВМС и авторитета им в Алианса?
– За първи път през 1993 г. националното оперативно-тактическо учение на българските ВМС бе „отворено” за участие на чужди кораби и под името „Бриз” вече има 13 издания с изключение на годините, когато страната ни е домакин на ученията от типа „Кооператив партнър”. До 1996 г. домакин на „Бриз” е Военноморската база Бургас, а от 1998 г. ротационно и Военноморскат база Варна. През годините учението има различни цели и съдържание, нарастващо ниво на осъществяваната подготовка и обхват на конкретни задачи и упражнения, като в него са участвали десетки чужди кораби и общо над 10 000 военни моряци. През 90-те години учението е в рамките и преследва целите на програмата „Партньорство за мир” за достигане на необходимите оперативни способности за членство в Алианса, от 2004 г. то се провежда напълно по стандартите и в него участват ВМС само на държавите от НАТО. Днес „Бриз” е в официалната програма за подготовката на ВМС от Морското компонентно командване на НАТО в Неапол. Ако през 1993 г. в учението се включват три кораба от две чужди държави, с времето техният брой се увеличава, докато прерасне през някои години в ново качество – участие на фрегатната и противоминната група на Алианса в Средиземно море.
През новото хилядолетие в съдържанието на учението нараства делът на епизодите, свързани с противодействие на съвременните рискове и заплахи на море, а в последните години – и на взаимодействие с държавни и неправителствени структури при различни евентуални ситуации в критичната крайбрежна инфраструктура. През последните три години учението предоставя необходимата тактическа среда за сертифицирането на първо и второ национално ниво на декларираните сили за участие в операции на НАТО – фрегатата „Дръзки” завърши, а базовият миночистач „Прибой” е в тази процедура. В крайна сметка „Бриз” е апогей на подготовката на нашите ВМС за годината, уважаван от нашите съюзници елемент от подготовката им в региона, едно полезно, интензивно, богато на общи и актуални частни задачи, типично натовско учение, с вплетени в него гражданско-военни отношения, което има своето бъдеще. Това потвърди и последното му издание, приключило миналия месец.
– Каква е съдбата на военната корабостроителна програма в условията на криза?
– Основната задача на модернизационния проект „Проектиране и строителство на кораб клас „Многоцелева корвета” е, да осигури необходимите оперативни способности на ВМС за участие в целия спектър от мисии и задачи в международни отбранителни операции, в подкрепа на международната сигурност и принос към националната сигурност в мирно време. Той е сред приоритетните проекти, приети с протокол №20 от заседание на Министерския съвет на 27 май 2004 г. Офсетната му част е от голямо значение както за ВМС, така и за българското корабостроене и промишленост. Стартирането на този проект за мен е приоритет от изключително значение. Никой до този момент не го е отменил, но разбира се в условията на криза, в които се намира страната, е нормално да очакваме относително забавяне на стартирането на проекта.
– Докъде стигна процесът на модернизацията на морската авиация?
– Изпълнението на проекта „Придобиване на нови вертолети за ВВС и ВМС” вече е започнало и подхожда времето за изпълнение на частта му за ВМС. Съгласно сключения Договор между Министерството на отбраната на България и фирмата „Еврокоптер” – Франция, българските ВМС следва да получат 6 вертолета AS 565MB Panther като първият от тях ще бъде приет на 31 януари 2010 г., а последният – до 31 януари 2011 г. На практика това ще бъде първото ново средство на флота, построено изцяло по стандартите на НАТО. Тези вертолети са с палубно-брегово базиране и са предназначени за използване от кораби, с които в момента ВМС не разполагат. Този проект е свързан с корабостроителната програма, която, за съжаление, все още не е стартирала. Два от вертолетите ще са специално оборудвани за изпълнение на задачи по търсене и спасяване на море.
– Какви са непосредствените предизвикателства и по-далечните перспективи пред българските ВМС?
– Постоянното предизвикателство пред българските ВМС е да поддържат нивото на своята подготовка в съответствие със свойствените им национални задачи. Наред с традиционните сред тях, днес актуални са: противодействието на тероризма на море, контрабандата и нелегалната емиграция, замърсяването на морските пространства, а така също оказването на помощ на населението при промишлени аварии, природни бедствия, търсене и спасяване на море. Важна страна на тези задачи е подобряването на взаимодействието ни със съответните граждански структури.
Ангажиментите на страната ни, като член на НАТО и ЕС, изискват от ВМС да поддържат адекватно ниво на оперативни възможности и съвместимост. През годините бе натрупан значителен опит в собствените ни учения, а така също и при участието в многонационални мисии и операции – „БЛЕКСИФОР”, „Актив Индевър”, „ЮНИФИЛ”. Сериозно ново предизвикателство би било участието ни в операция под егидата на НАТО или ЕС против пиратството в отдалечен географски район. Разчетите и нивото на подготовката показват, че при политическо решение и материално-финансово осигуряване, българска фрегата би се справила с тази задача.
Всичко казано дотук е във функция от продължаването на програмата за модернизация на ВМС. Нейните елементи са на различен стадий на изпълнение. Факт е получаването на три фрегати и един минен ловец „втора ръка” от Белгия, след броени месеци започва практическото обновяване на морската авиация с една напълно съвременна машина, в ход е изграждането на бреговата радиолокационна система за контрол на корабоплаването и охрана на морската граница „Екран”. Ориентирано към бъдещето е получаването на други кораби „втора ръка”. Най-голямото предизвикателство пред флота и държавата е военната корабостроителна програма, която икономическата криза очевидно ще задържи за определен срок. Във връзка с това е още по-важна модернизацията на въоръжението и оборудването на фрегатите – свързващо звено в развитието на флота до построяване на нови кораби.
Паметникът на моряка в Русе - от тук започват традиционно тържествата на българските ВМС

– Какво бихте пожелал на военните моряци по случай техния професионален празник?
– На всички военни моряци желая много здраве, късмет и дръзновение за постигане на високи професионални успехи, самочувствие на наследници на славни флотски традиции и на достойни партньори на колегите си от Алианса.
Флотската "Алма Матер"

На гражданските лица в системата на ВМС, на които в известен смисъл сме длъжници, освен здраве и благополучие, желая да продължат с ентусиазъм и себеотдаване да работят за флотската кауза, а на уважаваните ветерани – и оптимизъм за бъдещото на флота, на който са отдали много енергия и години. На всички днешни и бивши военни моряци и техните семейства – честит достоен юбилей!
Въпросите зададе Валентин ДИМИТРОВ, сп."Клуб ОКЕАН"
Други публикации
Напиши коментар