Горещи новини
- В Русия създават ударен комплекс "Молния" за групово използване - излита от самолет /СНИМКИ/
- Експерт предупреди за военен сценарий за Донбас и за поява на чужди военни бази /СНИМКИ/
- /ВИДЕО/: Турчинов обясни загубата на Крим през 2014 г. с неподготвеността на армията
- /ВИДЕО/: Лидерът на ДНР, Пушилин обвини Киев, че подготвя нова офанзива в Донбас
- Китай заяви, че САЩ непрекъснато нагло се намесват във вътрешните работи на други страни /ВИДЕО/
- В Министерство на отбраната на ФРГ предупредиха за нова военна заплаха от Русия
- За първи път в света, точността на стрелбата на руските гаубици достигна 96%
- Първи полет на първия възстановен грузински щурмовик Су-25УБ (снимки)
- През март въоръжените сили на Русия и Беларус ще проведат съвместни учения
- Полски генерал описа сценарий на войната между Русия и НАТО за Калининград - два до четири дни

Източник: flightzone.bg
Единственият български самолет „Блерио XI“ взема участие в Шуменските маневри, които са генерална репетиция за предстоящата Балканска война. Самолетът лети за атакуващата страна, но след първия разузнавателен полет се поврежда при кацане на импровизираното летище край Разград. Симеон Петров е спешно командирован в Русия за закупуване на още самолети. Изпълнил задачата си, Петров се връща в България към средата на октомври 1912 г. По време на Балканската война извършва редица бойни полети. На 14 март 1913 г. излита със своя самолет „Блерио“ към противниковата столица Цариград, но достигайки предградиета му след Епиват е принуден да се върне поради настаналата лоша видимост, обезсмисляща начинанието.
През Първата световна война Петров е началник на 2-ро аеропланно отделение. Той конструира авиационните бомби тип „Чаталджа“. Впоследствие чертежите са предадени на Германия и бомбата е използвана от Централните сили до края на войната.
През 1919 година майор Петров е уволнен от служба. След това занимава с внос на спортни стоки и най-вече велосипеди. Водач е на българския колоездачен отбор на Олимпийските игри в Берлин през 1936 г. През 1938 година създава дружеството „СИМОНАВИЯ“ (от СИМеОН АВИАтора), което първоначално внася грамофонни плочи от Франция, а по-късно организира производството им в България. Марката на плочите е „Орфей“. Дружеството записва повече от 5000 плочи, които са основа на репертоара на Радио София.
През 1947 година дружеството „СИМОНАВИЯ“ е национализирано и е преименувано „Балкантон“. Самият Петров става работник-бобиньор в софийския Силнотоков завод.
Умира през 1950 година в София на 61 години от инфаркт. Погребан е в тесен семеен кръг.
loading...
Други публикации
Напиши коментар