Горещи новини
- Реорганизация на тежкотоварния трафик в Русе
- Вашингтон изпраща в Украйна бивши афганистански военно-транспортни хеликоптери Ми-17
- Генералният секретар на НАТО каза, че няма да спекулира по темата за експлозиите в Крим
- Властите на Енергодар: Украинските войски откриха масиран огън по града
- В Нова Каховка е унищожена база на руските окупатори
- УТС T-45C Goshawk се е разбил в САЩ
- Тайван провежда военни учения на фона на натиска от страна на Китай
- КФОР увеличи присъствието си на границата между Косово и Сърбия
- Путин е сменил командващия на Черноморският флот, съобщават руски медии
- Военнослужещи от 2-ра Тунджанска механизирана бригада в помощ на населението при обезвреждане на невзривени боеприпаси

Източник: Интернет
На 29 юли 1876г. е обесен от турците легендарният Георги Дражев Хаджигеоргиев. Един от най-великите български революционери и национален герой. Участник в Априлското въстание и една от главните фигури във Втори Сливенски революциоенн окръг.
Георги Дражев е роден на 26 април (8 май нов стил) 1848 г. в град Ямбол. Най-голямо дете е на Дражо Хаджигеоргиев един от най-ревностните дейци в борбата за българска просвета и църковна независимост в Ямбол и областта. За идейното му израстване голяма роля изиграва неговият учител пламенният патриот и бунтовник Ради Колесов, който през 1856 г. е писар в четата на прочутия дядо Никола. Другият му учител е човекът, оставил една от най-светлите дири в нашето възраждане – видният възрожденец и поет Добри Чинтулов. Едва на 15 години Георги е обвинен за участие в църковната борба. Арестуван е и заедно с баща си хвърлен в затвора.
За кратко време се издига като една от централните фигури в борбата срещу османската власт. Много ползотворно се оказва познанството му с Атанас Узунов, който през 1872 г. му урежда среща с Васил Левски. На 23 април 1873 г. в неговия дом след продължителна подготовка се събират значителен брой патриотично настроени младежи, които основават Ямболския частен революционен комитет и избират за председател Георги Дражев. Следващите две години са изпълнени с усилена дейност по подготовка на населението за организирана борба. През 1875 г. градът е посетен от Стефан Стамболов, в качеството му на един от главните организатори на Старозагорското въстание (1875).
В навечерието на Априлското въстание Георги Дражев е един от най-влиятелните и будни личности на Ямбол, ръководител на местния революционен комитет и ключов организатор за района на Ямбол. Преди избухването на въстанието Дражев е принуден да се укрива от османските власти, тъй като в дома му е намерено оръжие и муниции. Арестувани са баща му и брат му.
След избухването на Априлското въстание се включва дейно в борбата. На 4 май 1876 г. е образувана Слевенско-ямболската чета. В избрания военен съвет са Стоил войвода, Иларион Драгостинов, Георги Обретенов и Георги Дражев. При последвалите сражения с многократно превъзхождащия ги противник четата е разгромена и разпръсната.
На 12 май раненият Георги Дражев е заловен от вражеска потеря в местността „Чешме“ между селата Бинкос и Близнец заедно със Стоил войвода. Откаран е първоначално в Нова Загора, после в Одрин. Осъден на смърт от военнополеви съд. Връщат го обратно в Ямбол и на 29 юли е обесен до Каргонския мост, срещу родната му къща в близост до дюкяна на Касабов. Днес на това място има паметна плоча. Заедно с Георги Дражев е обесен и 25-годишния знаменосец на четата – Жеко Андреев Съртмаджев.
„...Възкресни, България!“ - последните думи на Георги Дражев!
loading...
Други публикации
Напиши коментар