Горещи новини
- Реорганизация на тежкотоварния трафик в Русе
- Вашингтон изпраща в Украйна бивши афганистански военно-транспортни хеликоптери Ми-17
- Генералният секретар на НАТО каза, че няма да спекулира по темата за експлозиите в Крим
- Властите на Енергодар: Украинските войски откриха масиран огън по града
- В Нова Каховка е унищожена база на руските окупатори
- УТС T-45C Goshawk се е разбил в САЩ
- Тайван провежда военни учения на фона на натиска от страна на Китай
- КФОР увеличи присъствието си на границата между Косово и Сърбия
- Путин е сменил командващия на Черноморският флот, съобщават руски медии
- Военнослужещи от 2-ра Тунджанска механизирана бригада в помощ на населението при обезвреждане на невзривени боеприпаси

Източник:"Armymedia.bg'';Автор Венцислав Жеков

Майор Олимпий Панов (1852–1887)
На 9 декември 1885 г. се подписва примирие между Сърбия и България без никакви предварителни условия. Договорът е подписан в Пирот от пълномощниците на България и на Сърбия – капитан Олимпи Панов и полковник Топалович.
В постановките на документа е посочено, че примирието има продължителност до 17 февруари 1886 г. Войските на двете страни са длъжни да са изтеглят от окупираните райони на Държавните територии на Сърбия и България, като се образува неутрална зона с дълбочина по 3 км. от граничната линия. Определя се взаимна размяна на военнопленници, която да започне незабавно. Предлага се още веднага да бъдат назначени делегати за водене на преговори за сключване на мир.

Ветерани от Сръбско-българската война, от Доброволческо дружество Сливница – Русе, пред Паметника на Свободата в Русе, 30-те години на ХХ век. В хода на борбата със Сърбия българското общество действа като едно цяло без оглед на своя религиозен или етнически състав; Фото 'Изгубената България'
Условията на примирието не задоволяват България като победителка, но главната цел да се търси международно признание на Съединението налага те да бъдат приети. Повечето от Великите сили вече имат положително отношение към Съединението на Княжеството с Източна Румелия. Независимо от отрицателното отношение на руския император към княз Батенберг Русия приема факта, че обединена България вече съществува.
loading...
Други публикации
Напиши коментар