Горещи новини
- Прехвърляне на афганистанска техника в Украйна: заплаха за руската армия
- НПЦ "Спектр-АТ“ показа на "Армия-2022" разузнавателния комплекс „Пластун“
- Ремонтират три големи диги в Атанасовското езеро
- Морско училище произведе 26 нови лейтенанти
- Естония ще изпрати в Киев противотанкови оръжия, миномети и полева болница
- Военен кореспондент: На 24 август ВСУ подготвят провокация със западни оръжия /СНИМКА/
- Ердоган: Не искаме да преживеем още един Чернобил, войната ще приключи на масата за преговори /СНИМКА/
- Зеленски постави поредно условие за преговори с Русия
- New York Post: Ново изявление на Путин предизвика тревога в САЩ
- Борел: ЕС, Сърбия и Косово не постигнаха споразумение на преговорите в Брюксел

Капитан Николай Бошнаков води току що завърналите се от тренировка ята на 2/6 изтребителен орляк от летище Карлово. Факторът време се оказва с решаваща роля, което води до не особената ефективност при атаките на орляците.
Първи към противника се насочва 3/6 изтребителен орляк. Капитан Чудомир Топлодолски изпраща 672-ро и 682-ро ято срещу бомбардировачите, а 692-ро ято да неутрализира лайтингите. След първата атака българските изтребители губят тактическото взаимодействие по между си, а врага приближава София. Вдигнато е и 662-ро ято под командата на капитан Топлодолски от летище Враждебна с 8 Девоатин D-520. Още при излитането си две от машините се повреждат.
Последни в битката влизат две ята от Карлово. Френските им машини са без бронезащита и в резултат на това загива командирът на 652-ро ято от 2/6 орляк капитан Павел Павлов. Във въздушния бой капитан Павлов, увлечен в преследването, попада в кръстосан огън. Машината му е простреляна, става неуправляема и се разбива край село Дивля, Трънско.
Свален е само 1 P-38G Лайтнинг , повредени са 4 бомбардировача . Зенитната артилерия изстрелва 941 снаряда, но само един уцелва американски бомбардировач, който успява да се върне в базата си. Бомбардирани са кварталите „Хаджи Димитър”, „Военна рампа”, „Циганска махала”, Индустриален”, гара Казичене, летище Враждебна и околните села. Загиват 10 души, 21 са ранени, 83 сгради са разрушени, 91 остават необитаеми,а 88 са леко засегнати.
Павел Павлов е роден на 25 декември 1911 г. в с. Тръстеник, Плевенско. През 1936 г. завършва Военното на Н.В. училище с 55-и „Тракийски випуск“. Произведен е в звание подпоручик-летец. Служи на летище Казанлък, след което постъпва в изтребителната школа в Карлово. През 1939 г. е изпратен на специализация в Полша. В град Люблин го заварва нападението на Германия над Полша и окупацията на източните й територии от Съветския съюз. Пленен от съветските войски, той е издирван от Министерството на войната и правосъдието. Освободен е и се завръща в България. През 1943 г. е назначен за командир на 652-ро ято, въоръжено с френските самолети Девоатин-520. Посмъртно е произведен в чин майор.
loading...
Други публикации
Напиши коментар
На тоя герой паметник ще има ли, като на отрепките бомбардирали София?
Щото българските евреи от благодарност, че не ги дадохме на Хитлер за сапун, взеха че построиха паметник на тези които избиха с бомби стотици български жени, деца и старци.
Както е казал народа:
"няма ненаказано добро"
Отговор на коментар: #1
Май си свършил хапчетата?