Почит към славната Втора армия

Pan.bg 02 апр 2018 | 10:00 views (5525) commentaries(2)
img
На 31 декември 2006 г. завърши дейността на Временния щат на управлението на Командване „Оперативни сили”, формиран на 1 юни 2006 г. С това приключи историята на Втора българска армия, чийто наследник бе Командването.
В началото на седмицата, на 26 март, в Пловдив се събраха кадрови военнослужещи и воини от запаса, за да отбележат 105-годишнината от Одринската епопея, бойния празник на Втора армия и Деня на Тракия. Отдадени бяха почести пред Паметника на военнослужещите, доблестно изпълнили воинския си дълг. На събрание във Военния клуб за историята на второармейци говориха генерал-лейтенант от запаса Димитър Попов и полковникът от запаса Румен Минчев. Концерт изнесе Представителният духов оркестър на ВВС и състави и индивидуални изпълнители от Военния клуб.
Какви са най-важните моменти от славната история на Втора армия?
Началото.
На 27 декември 1906 г. е публикуван указ на княз Фердинанд, който постановява територията на княжество България да бъде разделена на три военноинспекционни области. Във Втора военноинспекционна област са 2-ра Тракийска, 3-та Балканска и 8-а Тунджанска дивизия с щаб в Стара Загора. За началник на Втора военноинспекционна област със заповед на Негово Царско Височество от 31 декември 1906 г. е назначен началникът на Втора Тракийска дивизия генерал-майор Никола Иванов.
Със заповед на военния министър от 5 май 1908 г. Втора военноинспекционна област се премества от Стара Загора в Пловдив, а в навечерието на Балканската война със заповедта за обявяване на мобилизация от 17 септември 1912 г. щабът на Втора военноинспекционна област се преименува в Главна квартира на Втора армия. В състава й са военни формирования от Благоевград до Свиленград.

Участия във войните.
Забележително е участието на Втора армия в Балканската война 1912–1913 г. при превземането на Одринската крепост. След победата на 26 март 1913 г. английският „Таймс“ обобщава в коментара си: „В Източна Европа се яви нова военна сила, която даже Великите сили не ще могат да удържат“.
В Междусъюзническата война бойните действия срещу съюзниците започват на 16 юни 1913 г. Втора армия води боеве при Калиново, Дойран, Рупелското дефиле, Кресна и др., като повечето са успешни.
image
На 18 юли 1913 г. настъплението на армията е спряно поради подписано примирие.
През август 1914 г. избухва Първата световна война. Началникът на Втора военноинспекционна област генерал-лейтенант Георги Тодоров става командващ на Втора армия. Тя насочва основните си сили по направления Враня–Кюстендил–Скопие и Царево село–Кочани. До 22 октомври след ожесточени боеве армията овладява Скопие, Враня и Куманово и навлиза в долината на р. Вардар. В продължение на две години частите на армията храбро отстояват позициите си срещу противник с многократно превъзходство в численост и огнева мощ.
В Нишката операция през Втората световна война Втора армия настъпва по направлението София–Ниш, нанася големи загуби на противника и изпълнява поставената й задача. От 11 до 15 октомври 1944 г. освобождава гр. Ниш, след като преследва противника в направлението на Прищина, участва в Косовската операция и освобождава гр. Прищина, покривайки се с неувяхваща слава. Във всички войни и битки личният състав на Втора армия проявява мъжество, героизъм и подвизи в защита на Отечеството.
Реорганизациите.
В следвоенното си развитие Втора армия продължава успешно да изпълнява възложените й мирновременни задачи. От 31 август 1996 г. обединението е реорганизирано във Втори армейски корпус. От 1 септември 1998 г. управлението на корпуса вече е управление на Сили за бързо реагиране с дислокация в Пловдив.
В изпълнение на „План 2004” от 1 октомври 2000 г. Силите за бързо реагиране се трансформират в Корпус за бързо реагиране, а от 15 септември 2001 г. – във Втори армейски корпус.
С М3 № ОХ-0013 от 7 март 2003 г. управлението на Втори армейски корпус се преименува в Командване на оперативните сили, подчинено на Главния щаб на Сухопътните войски с дислокация в Пловдив. Заповедта влиза в сила от 1 юни 2003 г.
С МЗ № ОХ-06 от 15 февруари 2006 г. управлението на Командването на оперативните сили започва нова реорганизация. От 1 юни 2006 г. е закрит военнопощенският номер. На 31 декември 2006 г. е закрит и Временният щат, с което приключва историята на Втора армия и нейните наследници.
image
Командващи и командири

1907 – 1913 г. генерал-лейтенант Никола Иванов
1913 – 1914 генерал-лейтенант Васил Кутинчев
1914 – 1916 генерал-лейтенант Георги Тодоров
1916 – 1917 генерал-майор Христо Бурмов
1917 – 1918 генерал -майор Иван Луков
1919 – 1920 генерал-лейтенант Владимир Вазов
1920 – 1930 генерал-майор Георги Марков
1932 – 1933 генерал-майор Атанас Ватев
1940 – 12.05.1941 генерал-лейтенант Георги Марков
13.05.1941 – 15.11.1943 генерал-лейтенант Константин Лукаш
16.11.1943 – 14.09.1944 генерал-лейтенант Никола Станчев
15.09.1944 – 06.08.1946 генерал-майор Кирил Станчев
07.08.1946 – 09.11.1949 генерал-лейтенант Асен Греков
09.11.1949 – 10.03.1951 полковник Добри Джуров
10.03.1951 – 18.06.1952 генерал-майор Дяко Дяков
18.06.1952 – 11.12.1954 полковник Иван Врачев
11.12.1954 – 03.08.1956 генерал-майор Демир Борачев
03.08.1956 – 17.12.1962 генерал-лейтенант Величко Георгиев
17.12.1962 – 27.05.1967 генерал-лейтенант Васил Зикулов
10.06.1967 – 12.10.1971 генерал-лейтенант Мирчо Асенов
12.10.1971 – 14.07.1975 генерал-лейтенант Динчо Велев
14.07.1975 – 30.12.1981 генерал-лейтенант Цоцо Цоцов
30.12.1981 – 15.09.1987 генерал-лейтенант Панайот Панайотов
15.09.1987 – 01.09.1991 генерал-лейтенант Димитър Попов
01.09.1991 – 10.07.1992 генерал-майор Любомир Василев
10.07.1992 – 31.08.1996 генерал-майор Ганчо Денев
31.08.1996 – 13.07.2000 генерал-майор Стефан Николов
14.07.2000 – 14.06.2002 генерал-майор Златан Стойков
14.06.2002 – 21.05.2003 генерал-майор Кирил Василев
22.05.2003 – 01.06.2004 бригаден генерал Галимир Пехливанов
28.05.2004 – 31.05.2006 бригаден генерал Атанас Самандов
01.06.2006 – 31.12.2006 полковник Румен Минчев

Източник:"Armymedia.bg'';АВТОР ЦОНЧО ДРАГАНСКИ
loading...

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 2

  1. #1
    Интересно 03 апр 2018, 14:25
     
    6
     
    0

    Интересно защо Коменданеца не се е умушил и на това събитие?В 7 мсд пак не е посмял да се вестне.Сигурно защото по негово време ги съкратиха и може да му извият врата като на шугаво пиле?

  2. #2
    viva 06 апр 2018, 20:51
     
    1
     
    0

    Кой е този Коменданеца? В 7 мсд съм служил, но във 2 армия не, та не се сещам.

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка