Как парашутисти скачаха от стратосферата, австриец при свободно падане надмина скоростта на звука /СНИМКИ, ВИДЕО/

Pan.bg 20 май 2025 | 12:12 views (881) commentaries(0)
img
pan.bg

Наскоро интернет потребители обсъдиха видеоклип за извънредна ситуация в космоса. Твърди се, че на орбиталната станция е имало разхерметизация и американският астронавт е бил в опасност от ужасна смърт от задушаване. Той ридаеше и вече се сбогуваше със Земята. Но той успя да оцелее, скачайки с парашут от височина четиридесет километра.

Чудотворно спасение? Не, видеото се оказа фалшиво, а астронавтът беше изигран от британски комик.

Но някои от кадрите, използвани от авторите на това произведение, са реални. Може да изглежда невероятно, но в историята е имало луди или герои, които са скачали с парашути от стратосферата. За това говори предаването „Неизвестна история“ с Борис Рижов по REN TV.

Как австрийски парашутист направи своя уникален скок в стратосферата

„Нека ангелът пазител да се погрижи“

В предаването беше показан видеоклип на австрийския парашутист Феликс Баумгартнер, който се готви за рекорден скок от височина 39 километра. Именно тези кадри са заснели авторите на фалшивото видео.

„Добре, всичко е готово. Застанете на външното стъпало, отпусни главата си и каишката на каската си. Включете камерите и оставете нашия ангел-пазител да се погрижи за това“, казва гласът от камерата.

Какво се случва с парашутист, когато скача от стратосферата

Скокът от стратосферата не е просто екстремно забавление. Това винаги е смъртен риск. Когато пада в разредена атмосфера, парашутистът често изпада в неконтролируемо завъртане. И се върти със 120 оборота в минута.

„Кръвта нахлува в главата, кръвното налягане в мозъка се повишава и човек може да загуби съзнание. И той наистина беше близо до това“, казва директорът на Аерокосмическата лаборатория Денис Ефремов.

image
Фото: © imago sportfotodienst/TASS

Този път всичко мина добре, Баумгартнер успя да се стабилизира в полет. След това специална автоматика изхвърли парашута.

Феликс вече държи пет световни рекорда. Включително скоростта на свободно падане.

„Той стана първият човек, превишил скоростта на звука при свободно падане. И я превиши с 300 километра в час. Летеше в свободно падане доста дълго време - 4 минути и 20 секунди“, обяснява президентът на Федерацията по екстремни и технически спортове Алексей Меншенин.

Той обаче не стана рекордьор по продължителността на времето, прекарано в свободен полет. Тогава кой е номер едно?

Други нашумели истории за скачане с парашут

Оцеля ли съветският парашутист?

На 1 ноември 1962 г. съветският парашутист Евгений Андреев поставя рекорд – 4 минути и 30 секунди свободен полет.

Десет секунди повече от Феликс.

Андреев се издигна с волжкия стратосферен балон на височина 25 километра и 500 метра. И той скочи.

image
Фото: © Черединцев Валентин/ТАСС

„Поради ергономичността на кабината той полетя назад и не успя да се обърне, за да контролира тялото си. Успя да направи това едва след две минути, тоест след 20 километра. Ръцете му бяха изтръпнали, не можеше да контролира тялото си, започна неконтролируемо завъртане“, обяснява експертът Меншенин.

Евгений Андреев оцеля. На Земята въздъхнаха с облекчение, но се зарадваха твърде рано.

Вторият тестови пилот, Пьотр Долгов, все още беше в стратосферата. Той се издигна още по-високо – 28 километра и 600 метра. И задачата му не беше просто скок, а тест на нов специален парашут за космонавти. Трябваше да го отвори в почти безвъздушно пространство. Огромен риск... защото по същество няма с какво да се запълни куполът. Но не парашутът ни разочарова.

image
Фото: © Кадр из программы "Неизветсная история", РЕН ТВ

„При излизането си той се удари в люка, малък болт, получи се разхерметизация и загина в полет“, обяснява Меншенин.

И двамата изпитатели бяха удостоени със званието Герой на Съветския съюз, Долгов - посмъртно. Но те не бяха първите парашутисти, покорили стратосферата и удостоени с тази висока чест. Пет години преди тях Василий Романюк получи най-високото отличие на СССР.

Повечето от съвременните ентусиасти на екстремните спортове рядко се изкачват на височина, по-голяма от 4-5 километра. И това е като се вземе предвид най-съвременното оборудване.

А сега си представете какво чудо е било в СССР, когато Василий Романюк е скочил от височина 13 километра.

image
Фото: © Кадр из программы "Неизвестная история", РЕН ТВ

„И той беше в състояние на свободно падане около две минути и половина“, твърди експертът.

Американски опити

Американците бяха по петите на руските смели мъже. В края на 50-те години на миналия век в Съединените щати е стартиран проектът „Екселсиор“ за тестване на многостепенни парашутни системи. Един от участниците беше полковник Джоузеф Китингер.

„Изкачих се на рекордна височина - 31 километра. Отне ми около 2 часа, за да стигна до там. В един момент забелязах, че ръкавицата на дясната ми ръка е разхерметизирана. Но не казах на никого за това. Скочих и паднах с фантастична скорост“, сподели пилотът, парашутист-изпитател Джоузеф Китингер.

900 километра в час, 4 минути и 36 секунди полет, но рекордът не беше зачетен.

image
Фото: © Кадр из программы "Неизветсная история", РЕН ТВ

Свободен полет е името, дадено на онези няколко секунди или минути падане, когато парашутистът се стреми към земята единствено под влиянието на гравитацията. А Джоузеф Китенджър използва стабилизиращ парашут. Дребно нещо, но го остави без рекорд.

Кой е основният рекордьор по скокове днес?

От 2014 г. насам първият по височина и продължителност на свободното падане е програмистът и топ мениджър от САЩ Алън Юстас.

Той скочи от височина 41 километра, от които повече от 37 и половина прекара в свободен полет.

Само си представете да падате в нищото повече от 37 километра, като Алиса в известната приказка на Луис Карол.

За такъв скок Юстас е бил вързан за самия стратосферен балон и дори е бил разработен специален скафандър за него.

image
Фото: © www.globallookpress.com/Whitehotpix/ZUMAPRESS.com

„Оказва се, че ако просто преместите точката на закрепване на парашута, можете да елиминирате почти цялото въртене. Сега е очевидно. Но тогава трябваше да изхвърлим много манекени, преди да разберем как работи“, казва вицепрезидентът на Google и парашутист Алън Юстас.

Парашутист е бил изстрелян от стратосферен балон с помощта на взривно устройство с ниска мощност. Юстас е летял към земята цели 15 минути със скорост от 1300 км/ч. Несравнимо чувство.





Източник: ren.tv Снимка: i.ytimg.com

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка