Горещи новини
- БТА: Елена Йончева каза, че е предала в Сана, Йемен, писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
- ВА "Г.С.Раковски": Завърши курс за длъжностна квалификация
- Министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова подписа протокола за увеличение на капитала на „Български пощи“ ЕАД с 50 млн. лева
- Otbrana.com: На празника на София столичните запасни припомниха историята си
- Otbrana.com: Празнува полк. Младен Младенов, военен дипломат, зам. председател на СОСЗР
- Икономическото сътрудничество между България и Германия и актуалните предизвикателства пред европейската икономика обсъдиха президентът Румен Радев и посланикът на ФРГ Ирене Планк
- Признание за военнослужещите от 2-ра Тунджанска механизирана бригада
- Министър Иван Кондов бе почетен гост на Общото годишно събрание на Асоциацията на почетните консули в България
- Главен комисар Мирослав Рашков: С германските колеги поддържаме активно и резултатно сътрудничество
- Министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ-9“ обсъдиха укрепването на отбраната на Източния фланг на Алианса
pan.bg
Международната космическа станция (МКС) може да служи като „претоварен пункт“, през който микроорганизмите могат да достигнат Земята от дълбокия космос. Това каза пред РИА Новости главният специалист на Централния изследователски институт по машиностроене (ЦНИИмаш) Елена Шубралова.
Според материала на агенцията, от 2010 г. на МКС се провежда експериментът „Тест“, който се състои в събиране на фини утайки от външната повърхност на станцията от космонавти и последващото им доставяне на Земята за изследване. Анализът на пробите ни позволява да определим наличието на микроорганизми на повърхността на МКС, техния произход и устойчивост в космически условия.
Според Шубралова, микроорганизмите от външната страна на МКС могат да бъдат както от земен, така и от извънземен произход. Станцията е отворена система и при извършване на работа извън кораба хората могат да внасят микроорганизми и химически елементи в станцията, както и да ги прехвърлят в открития космос по време на шлюз и работа.
„Тогава може да бъде „по невнимание“, с доставяне на Земята обратен товар и астронавти“, каза Шубралова.
Специалистът също така отбеляза, че всяка орбита на полета на МКС пресича потоци от метеороиди, принадлежащи към една или повече от 36-те кометни опашки. Шубралова предостави изчисления от контролния център ЦНИИмаш, според които станцията е под защитата на Земята 92,8 дни в годината, тоест само една четвърт от общото време. Така, според нея, от външната страна на станцията може да се получи материал за изследване на кометно вещество.
Преди това австралийски учени от Кралския технологичен институт в Мелбърн проведоха първото по рода си изследване на влиянието на космическите условия върху възприемането на ароматите на храната.
По-рано орбитата на МКС беше коригирана за изстрелването на "Союз МС-26" през есента.
Източник: gazeta.ru Снимка: «Роскосмос»
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар