Тайконавти от китайския кораб "Шънджоу-17" направиха второ излизане в открития космос

Pan.bg 02 мар 2024 | 18:56 views (2192) commentaries(0)
img
pan.bg

Екипът от тайконавти на пилотирания космически кораб "Шънджоу-17", работещ в националната орбитална станция на Китайската народна република "Тянгун" ("Небесен дворец"), направи второто си излизане в открития космос.

Тайконавтите Танг Хонгбо, Танг Шенгджие и Дзян Синлин успешно завършиха втората мисия на екипа извън станцията, съобщи китайската администрация на програмата за пилотирани космически полети (CMSA).

Тайконавтите прекараха около осем часа извън станцията, през които ремонтираха слънчевите панели, инсталирани на модула Tianhe, и също така извършиха други работи по поддръжката на модула.

Това беше 13-ото излизане в открития космос от космическата станция и второто излизане на екипа тайконавти, изпратен на станцията като част от мисията "Шънджоу-17".

Екипът от тайконавти пристигна в Tiangong на 26 октомври миналата година и ще работи в орбита шест месеца. Задачите на екипа включват космически научни експерименти, технически тестове и инсталиране на модули извън кораба.

Китайска модулна космическа станция Tiangong

Китай построи своя собствена космическа станция в орбита, тъй като САЩ забраниха сътрудничеството в изследването на космоса и блокираха участието на Пекин в програмата на Международната космическа станция (МКС).

Станцията Tiangong, състояща се от основен модул, два лабораторни модула и включваща космически телескоп, е построена по модела на руската космическа станция "Мир", която вече не функционира.

Основната част от станцията, модул, наречен „Tianhe“ (небесна хармония), беше изстрелян на 29 април 2021 г., първият лабораторен модул „Wentian“ (търсене на небето) на 24 юли 2022 г., а вторият лабораторен модул „ Mengtian“ (мечти за небето) – 31 октомври 2022 г.

"Тянгун" е предназначен за работа на трима тайконавти (от китайски taikong - "космос"). На тяхно разположение са 110 кубически метра жилищна площ. По време на смяна на станцията могат да бъдат едновременно шест души. Стандартната пилотирана мисия продължава шест месеца.

Източник: Anadolu Ajansı Снимка: p2crires.cri.cn

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка