Горещи новини
- Руски експерт: За Русия е опасно да разчита на умора на Запада от конфликта в Украйна
- В Армения ратифицираха Римския статут на МНС
- Military Watch Magazine: Руската елитна танкова армия плени две подразделения на ВСУ
- През септември 2023 г. RYANAIR превози 17,4 млн. пътници
- ИЗЛОЖБАТА "УЛОВЕНИ МИГОВЕ ОТ СОЗОПОЛСКО ОКО" (3)
- Снимки: Академията на МВР откри новата учебна година
- The Wall Street Journal: В МО на САЩ остават 5,2 милиарда долара за военна помощ на Украйна
- Словакия обвини Русия в намеса в парламентарните избори
- Politico: САЩ виждат в корупцията в Украйна заплаха за помощта за Киев
- Генералният щаб на ВСУ: За денонощие Русия е нанесе 55 ракетни и въздушни удара по Украйна

pan.bg
За първи път в историята на руската космонавтика Русия разположи пълна групировка от хидрометеорологични спътници в геостационарна орбита (ГСО). Това съобщиха във вторник в Роскосмос.
„Геостационарният хидрометеорологичен космически апарат "Електро-Л" №4, създаден от предприятията на държавната корпорация "Роскосмос", след приключване на изпитанията в орбита започна да се използва по предназначение. Така за първи път в историята на руската космонавтика групировка от хидрометеорологична космическа система "Електро", състояща се от три спътника, е напълно разгърната в геостационарна орбита“, се казва в съобщението.
Хидрометеорологичните спътници "Електро-Л", докато са в геостационарна орбита, позволяват получаването и обработката на мултиспектрални изображения на облаци и подземната земна повърхност на целия наблюдаван диск на Земята, получаване на хидрометеорологични данни в орбита, извършване на телекомуникационни функции по отношение на разпространението, обмен на хидрометеорологични и хелиогеофизични данни, както и релейни сигнали от аварийни маяци на системата "Коспас-Сарсат".
Първият сателит "Електро-Л" беше изстрелян през януари 2011 г., а през октомври 2016 г. връзката с него беше загубена. "Електро-Л" № 2 излезе в орбита през 2015 г., а № 3 през 2019 г. Те продължават да работят и в момента.
Източник: news.rambler.ru Снимка: roscosmos.ru / cdn.iz.ru/sites
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар