Горещи новини
- ISW:Вагнер може да остане без повечето си наемни затворници през следващите седмици
- С финансиране по Програмата за морско дело и рибарство се извършва рехабилитация на крайбрежна алея „Яворов“ в Поморие
- Инициативата „Сини кариери“ събра в Морско училище студенти от шест държави
- Ден 85: НИК 421 плава източно от залива Самборомбон
- Израелските въоръжени сили нанесоха въздушен удар по летището в Алепо
- Дроновете на САЩ промениха маршрутите си над Черно море след инцидента с руски самолети
- Генерал Страхил Младенов навършва днес 96 години
- Белият дом: Китай не е безпристрастна страна във войната в Украйна
- Британски заместник-министър на отбраната обеща да прехвърли на Киев боеприпаси с обеднен уран
- Македонски самолети за Украйна

pan.bg
Решението на президента на САЩ Джо Байдън да свали китайския метеорологичен балон е удар по отношенията между Вашингтон и Пекин. За това пише Politico.
Изданието отбелязва, че непрекъснатото отразяване на присъствието на балона в американското въздушно пространство и унищожаването му на живо по телевизията направи китайската заплаха реална за мнозина.
„Това беше доста голям удар върху фактора на общественото доверие в отношенията между САЩ и Китай – китайският шпионаж никога не е бил по-видим“, каза Лайл Морис, бивш служител на Министерството на отбраната на САЩ.
Пo данни на Politico, републиканците настояват Байдън да затегне политиката спрямо Китай след инцидента.
„Инцидентът вероятно допълнително ще навреди, но няма да разруши двустранните отношения“, се казва в статията. В същото време, бившият служител на администрацията на Обама Даниел Ръсел не изключва, че китайците могат да „изиграят ролята на обидена жертва или да отмъстят“ и тогава отношенията между Вашингтон и Пекин „отново могат да се изкачат по стълбата на ескалация“.
По-рано китайското министерство на външните работи протестира срещу действията на САЩ, довели до свалянето на китайската метеорологична сонда.
Ръководителят на Пентагона Лойд Остин заяви, че китайският балон, свален от американските военни, е бил използван за наблюдение на стратегически обекти на САЩ.
Източник: gazeta.ru Снимка: Brendan Smialowski/AFP / static.dw.com
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар