Горещи новини
- КУЛМИНАЦИЯ: 1917-а ИЛИ ОСИГУРЯВАНЕТО НА ФИНАНСИРАНЕ ЗА ПОДВОДНИЦИ, МИНИ, ВОДОХВЪРЧИЛА И СПАСИТЕЛЕН ДОК ЗА БЪЛГАРСКИЯ ВОЕНЕН ФЛОТ
- Wargonzo: ВСУ разположиха 10 танка Leopard близо до Угледар
- /ВИДЕО/: В Украйна потвърдиха за използването на "умни бомби"
- Рекордното плаване на малката "Фурия" - символ на българските самоотвержени усилия за сближаване, сродяване и завладяване на морето (част 2)
- Наборната служба, като осигурителен и действителен стаж
- Запасното войнство е с голям принос за победата през Балканската война
- /ВИДЕО/: Лукашенко заяви, че цялата инфраструктурата за тактическо ядрено оръжие вече е създадена
- /ВИДЕО/: Путин отбеляза важността на работата за укрепване на суверенитета на Русия
- ТЕРМИНАЛ 1: СЛЕД "МУБАРИЗ", "ХИКРИ КАН" И "КУЗГУНЧУК", ВИЖТЕ И "ЮПИТЕР I"
- Путин промени концепцията на външната политика на Руската федерация

Военният пилот и бивш командващ ВВС и началник на Генералния щаб на Българската армия генерал от резерва Михо Михов празнува днес своя рожден ден. Списание Клуб КРИЛЕ и ПАН.БГ му пожелават много здраве, щастие, лични и професионални успехи! Напред и нагоре!
***

Ген. Михо Михов е роден на 1 февруари 1949 г. в с. Сенник, Габровска област. Учил е в родното си село, след което завършва средното си образование в старата столица - Велико Търново, а Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ - като летец-пилот. Продължил е образованието си във Военна академия „Г. Раковски“ в София и Военна академия „Ворошилов“ в Русия.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
На кадрова военна служба е от 1972 г. Има звание генерал от 2000 г. През 1972 г. завършва Висше военновъздушно училище, като летец–пилот. Присвоено му е званието лейтенант–инженер и е назначен за летец–инструктор. Обучавал е не само пилотите на България, но и такива на други страни. Завършил е военна академия “ Раковски “ в София и Академията на Генералния щаб на Руската армия. Специализирал е в колежа на НАТО в Рим, както и във военноучебни заведения на САЩ и Великобритания. Бил е командир на авиационни части, на дивизия за противовъздушна отбрана и заместник командир на авиационен корпус. От 1992 до 2002 г., последователно е изпълнявал висшите военни длъжности - командващ на Военновъздушните сили и началник на Генералния щаб на Българската армия. Той е генерал с четири звезди. Първото си генералско звание получава през 1991 г. След изтичане на петгодишния му мандат на най-висшата и последна длъжност в армията, Михов е назначен за съветник по военната сигурност на президента на Р България Георги Първанов.
От пролетта на 2005 г. генерал Михов преминава в резерва на войската и е назначен за секретар на президента.
По време на военната си кариера е пилотирал повече от 10 типа самолети и вертолети на въоръжение в Република България и в армиите на други страни. Той е с присвоена класна специалност "Военен пилот първи клас". По време на учения и тренировъчни полети е преживял във въздуха повече от 2100 часа. Посланик Михов е в Р Македония от 22 август 2005 г. Награждаван е с много български и чуждестранни ордени и медали в това число и с най–висшия орден в Република България – "Стара планина с мечове - първа степен".
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!
ПРЕДИШНА СНИМКА 1/2 СЛЕДВАЩА СНИМКА

loading...
Други публикации
Напиши коментар