Горещи новини
- В някои градове на САЩ, преди встъпването в длъжност на Байдън, премахнаха пощенските кутии
- Днес почитаме св. преп. Антоний Велики
- Американски анализатори : Вероятност за война между различни държави през 2021 г.
- НАСА проведе изпитания на ракетни двигатели за полет до Луната
- Турската армия обстрелва позиции на кюрдски формирования в Северна Сирия
- Руски сухотоварен кораб с 15 души на борда потъна в Черно море
- ИЗВЪНРЕДНО, ГОРЕЩИ СНИМКИ: ЗАДЪРЖАН И ИЗОСТАВЕН, НО...ЛЕТЯЩИЯТ ХОЛАНДЕЦ DENIZ ОТПЛАВА ОТ БУРГАС, ВЕЧЕ Е В АЛИАГА, ПОД ФЛАГА НА СИЕРА ЛЕОНЕ!
- Руски ВКС - едновременно излитане на шест военно-транспортни самолета Ан-124-100 Руслан
- Kaтастрофа с военен хеликоптер във Филипините
- Руският ракетен двигател за многократна употреба може да лети в космоса до 50 пъти

Той беше голям приятел на екипа на списание "Криле" и Пан.бг. Имахме невероятния шанс да работим с него по книгата му
„Въздушните войски на България през войните 1912 – 1945“ . Изключителен ерудит и учен, изключителен познавач на историята на родните ВВС, голям патриот,
оставил трайна следа в организирането на модерни и боеготови български ВВС. Пример за подражание на младите летци и офицери.
Йордан Сергиев Миланов е генерал-майор на Военновъздушни сили на България, доктор на военните науки.
Биография
Ранен живот и образование
Йордан Миланов е роден на 20 ноември 1924 г. в Иваняне (Банкя), предградие на София, България. През 1935 г., той завършва Народно Основно Училище „Отец Паисий“, и продължава своето образование като евентуално завършва Народна Прогимназия „Княз Роман Търновски“ през 1938 г. Миланов е привлечен към Авиацията от ранна възраст, което спомага за завършването му със среден успех 95.3% на Народно военновъздушно техническо училище „Васил Коларов“ в Казанлък през 1945 г., когато той е на 21. Той продължава обучението си, завършвайки през 1947 г. със среден успех 99.3% Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“; следва Военна академия „Георги Раковски“ през 1958 г., и Военна академия на Генералния щаб на Русия през 1965 г. При завършването в Русия е награден с единствения Златен Медал на випуска си, с Грамота лично подписана от тогавашния Маршал на Съветския съюз, Матвей Захаров .
Йордан Миланов през 1971 г.
Военна Кариера
През 40 години примерна Военна служба, Ген. Майор Миланов заема редица командни длъжности в България, включително бомбардировки, атаки и ръководство на изтребителната авиация . Работата му започва на 15 септември 1943, когато Миланов е призован да служи на Летище Божурище. След дипломирането му през 1947 г., Миланов продължава службата си като лейтенант-пилот в Дванадесетия десантно-авиационен Полк на Българските ВВС, част от Втора десантна дивизия, командвана от полковник Кирил Кирилов. Скоро Миланов е повишен във Втори Ескадрен Навигатор , а скоро след това – в Навигатор на Полк.
В периода 1961 – 1963 г. е началник щаб на тактическата авиация. След това, в годините 1969 – 1972 г., той работи като началник щаб на противовъздушната война и на Българските ВВС. Между 1974 и 1985 г., като част от Министерството на отбраната на България, той служи като главен инспектор както за противовъздушната защита, така и за Българските ВВС .
Програмата Интеркосмос
Ген. Майор Миланов е началник щаб на Националната комисия по програмата на Българска Космонавтика и главен член на Интеркосмос, Руската международна космическа програма, където работи по програмата за космически полети „Союз 33“, и посещаващата експедиция „Мир ЕР-2“ като част от Селекция на Интеркосмос от 1978 г. Неговите директни приноси помагат за пускането в космоса на първите Български астронавти, Георги Иванов (10 април 1979 г.) и Александър Александров (7 юни 1988 г.).
Пенсиониране
След 40 години служба, на 60-годишна възраст, Ген. Майор Миланов се пенсионира през 1985 г. в София, България. След пенсионирането си той продължава с научната си дейност до приблизително 92-годишна възраст. Неговата работа след пенсиониране довежда до множество документирани събития от факти и изследвания, както и до публикуване на голямо количество статии, рубрики за мнения, интервюта и т.н., плюс няколко печатни книги. .Почива на 27 юни 2020 г. в дома си в София.
Книги и Публикации
Ген. Майор Миланов е известен и високо ценен автор, често цитиран във военни и авиационни тематични публикации. Фокусът на неговите публикации и изследвания е главно в областта на тактиката и оперативното изкуство на ВВС, историята на авиацията и приложения в използването на космоса за военни цели.
Въздушните войски на България през войните 1912 – 1945 (2008 г.)
ISBN 978-954-752-125-4
Въздушните войски на България през войните 1912 – 1945
Книгата представлява разширена и актуализирана компилация от три непубликувани авторски трудове, озаглавени „Авиацията и аеро навигацията на България през войните от 1912 – 1945 г.“. Авторът пише в предговора на книгата: „Надявам се, че тази книга, насочена към широк спектър от читатели, ще хвърли по-ярка светлина върху историята на нашата авиация в една от най-важните ѝ роли – военната употреба“.
Книгата се състои от четири глави, описващи Българското участие по въздух в Балканските Войни (1912 – 1913: глава I), Първата Световна Война (1915 – 1918: глава II), Втората Световна Война по време на Българското участие в Тристранния Пакт ( 1 март 1941 г. – 4 септември 1945 г. Глава III) и Втората Световна Война след Българското участие в Тристранния Пакт (9 септември 1944 г. – 9 май 1945 г.). Книгата е базирана на сериозно проучени факти, получени директно от Българския Централен Военен Архив, както и публикации от Български списания като „Военен журнал“, „Военно-техническа мисъл“, „Въздушен преглед“, „Летец“; български вестници като „Военни известия“ и „Народна отбрана“ и голямо количество чуждестранни книги като „Съдебни крила: Американски бомбардировки през Втората световна война“, „История на 15-а ескадрила на военновъздушните сили“ и много други.
Военният Космос Преди Четвърт Век (2012 г.)
ISBN 978-619-7027-01-3
Военният Космос Преди Четвърт Век
Първоначално книгата е трябвало да излезе през 1987 г.; поради политически сътресения и свързани с това събития, тя е публикувана чак в края на 2012 г., след като е актуализиран от сегашния съавтор Веселин Стоянов. Книгата акцентира множеството аспекти на военната употреба в космоса, особено в светлината на космическата надпревара САЩ – Съветски съюз (СССР). Авторът преразглежда събитията около изстрелването на Спутник-1, полета на Юрий Гагарин от Април 1961 г. и цялостното развитие на космическите програми на САЩ и СССР през този период. Специално внимание се отделя и на програмата Интеркосмос, както и на развитието на програмата на Българска Космонавтика и на Българските астронавти Георги Иванов и Александър Александров. Акцент е направен и по отношение на развитието в областта на стратегическия космически контрол и военни действия.
XXI Век и Войната (2014 г.)
ISBN 978-619-7027-04-4
XXI Век и Войната
Книгата е втора редакция на издадена по-рано книга със същото заглавие. Авторът пише в предговора на книгата: „Тази книга има за цел да покаже, ако е възможно с подробности, основните идеи на някои от най-известните имена в различните национални училища и техните гледни точки в гео политическата и военната наука“.
Книгата се състои от две части: ретроспекция на 20-и век и прогноза за първата четвърт на 21-ви век (част първа), както и задълбочен, всеобхватен поглед към съвременната война (част втора). Авторът черпи вдъхновение и факти от редица източници, както и публикации на световноизвестни личности като Жак Атали, Збигнев Бжежински, Бриам Бийдъм, Александър Дугин, Херфрид Мюнклер, Владимир Слипченко и Уесли Кларк.
loading...
Други публикации
Напиши коментар