Горещи новини
- Генералски поздрав за европейския шампион редник Красимир Анев
- Отвориха завещанието на Шабан Шаулич! Богатството му отива при...
- Шестте най-големи сексуални скандала в Католическата църква
- Симеон Николов:Кой има интерес да превърне Европа в ядрено бойно поле, отваряйки кутията на Пандора
- Велт: Чехия – руската база за шпионаж на ЕС
- Мъж, издирван от полицията в Сливен, се е самоубил
- Сняг валя за пръв път от десетилетия в пустинния Лас Вегас /ВИДЕО/
- Държавна сигурност не си е отишла, синовете и внуците им и работят по-силно от преди
- Смърт в килиите на Националната следствена служба
- От ДПС разбиха тезата на Цветанов, отричат да са поставяли условие на ГЕРБ за преференциите

Европа
Ако гърците отхвърлят името Северна Македония
Гръцкото недоволство от компромиса за името на Македония изкара по улиците толкова много хора, колкото и строгите икономии заради дълговата криза. Провал на сделката ще дестабилизира целия регион, пише Р. Везер във ФАЦ.
BG Griechenland Mazedonien Namensstreit (Getty Images/M. Bicanski)
От почти 30 години виждаме каква мощна двигателна сила могат да бъдат националните въпроси в Югоизточна Европа: от кървавите войни в Босна и Херцеговина и Хърватия до фарса в спора за името между Гърция и нейната северна съседка. Протестът срещу желанието на една бивша югорепублика да носи името Македония изкара по улиците толкова много хора, колкото и недоволството от последиците от дълговата криза.
Заради този спор преди няколко дни се разпадна управляващата ляво-дясна коалиция, която преди това беше устояла и на най-тежките удари в тези трудни за страната икономически времена. Дори и след спечеления от премиера Ципрас вот на доверие не е сигурно, че парламентът ще приеме компромиса за името Северна Македония.
Между фарса и трагедията
Ако Преспанското споразумение се провали, много бързо ще стане ясно колко е тънка границата между фарса и трагедията: сътресенията в двете страни биха засегнали целия регион. Страната, която вече се нарича Северна Македония, е крехка държава, в която едно албанско малцинство живее в лабилен баланс със славянското мнозинство. То пък, от своя страна, е дълбоко разединено между поддръжниците на новото правителство и националистите, които преди това управляваха в продължение на 10 години.
Най-сигурният път към стабилизирането на страната е членството ѝ в НАТО - една от малкото теми, по която цари единодушие сред големите народностни групи. То обаче е възможно само ако Гърция одобри приемането на страната в пакта под новото ѝ име.
Райнхард Везер, ФАЦ
Frankfurter Allgemeine Zeitung
www.faz.net
Всички права запазени
Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH, Frankfurt am Main
Автор Райнхард Везер
loading...
Други публикации
Напиши коментар
Този не е на ясно за многобройните въздушни конфликти с реални загуби между двете натовски държави -Гърция и Турция.Да не говорим за демонстративни войскови предислокации от двете страни на границата им.НАТО гаранция никаква.