Горещи новини
- ПАНАИР НА КНИГАТА 2019 – ИЗДАТЕЛСТВО "ЕЪР ГРУП 2000" НА ЩАНД 350
- Ердоган готов да изпрати войска да се бие срещу руснаци в Либия
- Почина Юрий Лужков
- Новият македонизъм не е съветското разбиране
- Свято място, където са положени основите на българската държавност, тъне в немара и безразличие
- Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще участва в официалното откриване на Тренировъчен център за подготовка на авиационни формирования за специални операции в Задар (Хърватия)
- Бългapия нaпpaви ĸpaчĸa зa пpиcъeдинявaнe ĸъм ĸлyбa нa paзвититe дъpжaви
- Дутерте премахва военното положение във Филипини
- Тръмп предложил евакуация на 25-милионен Сеул при ескалацията със Северна Корея
- В САЩ питат дали Тръмп ще уволни директора на ФБР преди срещата с Лавров

Международната природозащитната организация WWF в България ще организира през 2011 години екологична кампания, за да популяризира проблемите на река Дунав. Това разказа за Агенция „Фокус” Константин Иванов, координатор на WWF в България. „Ще направим дунавско турне, което ще включва обиколка на WWF в някои от дунавските градове, за да може хората там да получат повече информация за реката, до която живеят, и за това, какви опасности и рискове има за реката”, каза Иванов. По думите му - река Дунав има сериозни предстоящи проблеми.
„Плановете на ЕС за подобряване на корабоплаването по Дунав според нас ще донесат повече вреди, отколкото ползи за реката. Те ще бъдат изключително скъпи, трудни за защитаване, и ще донесат ползи за ограничена група бизнеси, предимно на собствениците от Холандия. Те няма да подобрят живота на хората, които живеят покрай реката. И е добре хората да са наясно с нещата, които политиците им казват, да чуят други гледни точки и да знаят какво се случва с живота около тях”, обясни Константин Иванов.
По думите му в долното си течение река Дунав е последната единствено запазена голяма река в света, която не е бетонирана, и вкарана в нещо като канал, както се е случило с големите реки, и това трябва да се запази така.
Кампанията ще започне на 11 януари с откриването на изложбата „Дунав идва в София” в галерия „Алма Матер” на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. По думите на Иванов кампаниите на WWF никога не са краткосрочни, така планирали да бъде и този път.
Фотографии от поречието на река Дунав ще бъдат изложени в Софийския университет, каза пред Агенция „Фокус” Константин Иванов, координатор на международната природозащитна организация WWF в България – организатора на изложбата „Дунав идва в София”. Експозицията ще включи 39 снимки, направени от шестима автори от България, Румъния, Австрия и Франция. Фотографите са снимали за международната природозащитна организация WWF. Откриването на изложбата ще бъде на 11 януари от 11 часа в галерията на Софийския университет „Климент Охридски”.
„Идеята ни е повече да популяризираме река Дунав в България, както и да представим природните й красоти, защото малко хора са наясно със самата река и нейните особености”, каза Константин Иванов.
„Двама от фотографите са българи. Александър Иванов е известен
Иво Зафиров, друг от авторите, е един от най-известните български фотографи на дива природа. На него дължим някои от прекрасните снимки на птици по река Дунав. Участват и двама известни румънски фотографи, свързани с реката, както и двама фотографи от Австрия и Франция, които работят за илюстриране на местата, по които WWF организацията работи по света.
Константин Иванов каза още, че голяма част от снимките, които ще бъдат показани на изложбата, ще бъдат включени в албум с фотографии за река Дунав. Идеята на албума е да се покаже историята на река Дунав през годините – как са се развивали процесите в нея и около нея.
„Надяваме се, че ще можем да покажем тази изложба не само сега за 2-3 седмици в СУ, но и още няколко пъти през годината, включително и в някои от дунавските градове. Идеята е да покажем, защо река Дунав представлява такава голяма ценност, защото в долното си течение тя е последната единствено запазена голяма река в света.”, обясни Иванов.
Изложбата от снимки ще покаже различните гледни точки към реката – най-запазените участъци от реката, работата на рибарите, както и места, където са строени диги. Има снимки от дивата природа, снимки на редки птици, като морски орел, пеликан, малък корморан, както и снимки и на дунавските острови.
Французинът Мишел Гюнтер и австриецът Антон Форауер са фотографи, които се занимават със снимки на дивата природа, които често работят по проекти на WWF.
„Изложбата ще бъде открита от жена от Никопол, която ще демонстрира как се плете истинска дунавска рибарска мрежа. Ще бъде показано и приспособление, много известно по поречието на Дунав, за пречистване на вода от Русенски Лом. Водата се протича през камък за 12-14 часа и излиза пречистена. Приспособлението е позволявало на хората да пият вода от Дунава, когато не е имало промишлени замърсявания. Ще бъдат показани и други предмети свързани с реката”, разказа още Константин Иванов.
loading...
Други публикации
Напиши коментар
В р. Дунав има много потънали кораби ,които също са много опасни еко бомби.Те трябва да се извадят